| Autor: redakcja1

Zalety polskiego drobiu – jakość i smak

Mięso drobiowe stanowi dla wielu osób nieodłączny element codziennej diety. Dania przyrządzone z drobiu są doskonałym źródłem wielu składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jego spożycie zalecane jest niezależnie od wieku, trybu życia i upodobań kulinarnych. Chcąc przyrządzić potrawy z wykorzystaniem drobiu nie musimy sięgać daleko, bo to właśnie nasz rodzimy drób charakteryzuje się wysoką jakością i niezwykłym smakiem.

Zalety polskiego drobiu – jakość i smak
Polska jest największym producentem mięsa drobiowego w Unii Europejskiej, z czego ponad połowa produkcji wysyłana jest poza granice naszego kraju Przez ostatnie lata rodzimi producenci zbudowali markę, która w wielu zakątkach świata kojarzy się z wysoką klasą produktów. Tym samym nasz drób gości nie tylko na stołach unijnych konsumentów, ale również na takich rynkach, jak Ukraina, Chiny, RPA czy Hongkong.
 
- Ekspansja polskich producentów na zagraniczne rynki, to nie tylko efekt skutecznych misji gospodarczych czy kampanii promocyjno-informacyjnych na danym rynku. Gdyby nie produkt cechujący się wysoką jakością, to pozycja europejskiego lidera należałaby dzisiaj do kogoś innego. Polscy hodowcy oraz producenci od lat podnoszą swoje kwalifikacje na temat chowu drobiu, a także inwestują w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne – w tym we wdrażane systemy zarządzania bezpieczeństwem i jakością. Dzięki temu nasze wyroby doceniane są zarówno ze względu na wysoką jakość, jak również wyśrubowane standardy bezpieczeństwa – mówi Dariusz Goszczyński, dyrektor generalny Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej.
 
Rodzimi hodowcy dążą również do zapewnienia jak najlepszego dobrostanu zwierząt, gdyż zachowanie wysokiego poziomu hodowli przekłada się w prostej linii do zdrowego produktu cechującego się wysoka jakością i smakiem. Im kurczaki będą czuły się lepiej, tym będą więcej jeść i szybciej rosnąć. Będą również zdrowsze, a w efekcie mięso ptaków będzie lepszej jakości. Cały proces hodowli odbywa się w myśl zasady, że smaczna i bezpieczna żywność pochodzi tylko od zdrowych zwierząt.
 
Nic więc dziwnego, że Polacy mając na wyciągnięcie ręki produkty drobiowe najwyższej jakości, spożywają ich coraz więcej. Ocenia się, że w 2019 roku bilansowe spożycie drobiu w naszym kraju wynosiło 27,5 kg na mieszkańca. Jest to mięso, które znajdzie zastosowanie w codziennej diecie każdej osoby. Niezależnie od wieku, aktywności fizycznej czy stanu zdrowia.
 
W mięsie drobiowym znajdują̨ się̨ witaminy: A, C, E, D, K oraz odpowiadające za metabolizm komórkowy i poprawiające przemianę materii witaminy B1, B2 i B12, której nie znajdziemy w białku roślinnym. Drób stanowi również źródło witaminy PP, regulującej poziom glukozy we krwi. Mięso drobiowe wyróżnia się̨ niewielką ilością̨ tłuszczu i bogactwem łatwo przyswajalnego białka zwierzęcego. Jest także doskonałym źródłem żelaza i cynku, który pozytywnie wpływa na cerę, skórę i paznokcie oraz zwiększa naszą odporność. W drobiu znajdziemy również cenny koenzym Q10 - jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy spowalniający procesy starzenia. Zalet mięsa drobiowego jest dużo więcej. Znajdujące się w nim nienasycone kwasy tłuszczowe pozytywnie wpływają na pracę serca, a niacyna wspiera pracę układu nerwowego i pokarmowego, usuwając z organizmu nadmiar złego cholesterolu.
 
Warto przy tym zwrócić uwagę na wysokie walory smakowe drobiu. Szczególnie, że drób to nie tylko popularne kurczaki, ale również gęsi, indyki, kaczki czy perliczki. Każdy z tych rodzajów ma swój unikalny smak, ale łączy je wspólny mianownik – jako mięsa lekkostrawne i chude, a zarazem bogate w składniki odżywcze, doskonale nadają się dla każdego.


Tagi:
źródło: