| Autor: redakcja6

Parę słów o GMO, w świetle nowej ustawy o nasiennictwie

Zgodnie z zapewnieniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisława Kalemby w Polsce zostanie wprowadzony zakaz uprawy roślin genetycznie modyfikowanych.

Parę słów o GMO, w świetle nowej ustawy o nasiennictwie
GMO to rośliny genetycznie modyfikowane, których materiał genetyczny został zmieniony w sposób nie zachodzący w warunkach naturalnych.

Pierwsze modyfikowanie genetycznie rośliny powstały w 1973 roku, a pierwsze ich komercyjne zastosowanie (w uprawie pomidorów) miało miejsce ponad dwadzieścia lat później w USA. Od tego czasu klimat wokół tego sposobu uprawy roślin jest dość napięty. GMO zdaje się mieć zbliżoną grupę zwolenników i przeciwników, choć trzeba przyznać, że ci drudzy są jakby liczniejsi i głośniejsi. W dalszym ciągu jednak prowadzone są badania nad GMO mające na celu (w zależności od poglądów) uwypuklenie wad i zalet tej metody.

Na podstawie jednych z ostatnich badań doświadczalnych przeprowadzonych przez specjalistów w Stanach Zjednoczonych m.in. stwierdza się, iż GMO
niekorzystnie wpływa na produkcję żywności. Negatywnymi skutkami wprowadzenia tego typu upraw są bowiem: większe zużycie chemicznych środków ochrony roślin, drogie nasiona i uzależnienie gospodarzy od firm produkujących modyfikowany materiał siewny.
 
Gospodarze poniekąd zmuszani są do kupowania coraz większych ilości coraz bardziej toksycznych oprysków w porównaniu do tych, które stosowane były dotychczas. Te z kolei wywierają negatywny wpływ na środowisko. Do tego drożeją nasiona, co przyczynia się do strat, a produkcja staje się mniej opłacalna. Zdaniem specjalistów, jednym z głównych problemów prowadzenia upraw GMO odpornych na herbicydy jest uodparnianie się chwastów na opryski, a co za tym idzie – używanie coraz większych ilości środków ochrony roślin. Konsekwencją jest spadek o połowę skuteczności stosowania herbicydów.
 
Uprawa GMO budzi sprzeciw i uzasadnione obawy większości obywateli Wspólnoty, a tym również Polski. Według ekspertów, na uprawach GMO stracą nie tylko konsumenci, ale również rolnicy, natomiast produkcja żywności będzie coraz droższa.
 
Wprowadzenie w Polsce zakazu takiej hodowli ma umożliwić przyjęta na posiedzeniu Sejmu, a przygotowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ustawa o nasiennictwie (więcej o ustawie przeczytasz takżę tutaj).
 
Przepisy zakazujące prowadzenie upraw GMO na terenie Polski będą dotyczyć głównie kukurydzy genetycznie modyfikowanej MON810 oraz ziemniaków Amflora (jedynych upraw GMO dopuszczanych obecnie w Unii Europejskiej). Obowiązywać one będą z dniem podpisania przez prezydenta ustawy o nasiennictwie. Rozporządzenie, oprócz wprowadzenia zakazu, ma za zadanie stworzenie specjalnego mechanizmu wyłapywania nielegalnych upraw GMO oraz ich niszczenia.
 
W przepisach określony został również zakres kar dla gospodarzy, którzy będą dalej zajmować się uprawą zakazanej roślinności.
 
Ustawa, która obecnie czeka na podpis prezydenta dopuszcza do obrotu materiał siewny modyfikowany genetycznie oraz jego stosowanie przez gospodarzy. Natomiast zawiera pewne treści umożliwiające skuteczne wprowadzenie zakazu GMO na terenie Polski bez zgody Unii Europejskiej.

A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Jesteście "za", czy raczej "przeciw" GMO? Dajcie znać w komentarzach i na Forum.

 
 


Tagi:
źródło: