| Autor: redakcja3

PE chce chronić węgorza

Zgodnie z przyjętą w środę rezolucją, potrzebne jest nowe prawo chroniące malejące zasoby węgorza europejskiego, które według naukowców zmniejszyły się o co najmniej 95% w ciągu ostatnich trzydziestu lat. Posłowie naciskają, aby Komisja Europejska przygotowała projekt legislacyjny do marca 2014 roku. Ich zdaniem powinny się w nim znaleźć sankcje przeciw tym krajom UE, które nie dostarczają danych koniecznych do oceny zasobów węgorza.

PE chce chronić węgorza
- Węgorz jest krytycznie zagrożony, a państwa członkowskie robią bardzo niewiele by go ratować. Dlatego Parlament Europejski wzywa Komisję do przygotowania wniosku legislacyjnego w celu ratowania węgorza. Nowe przepisy muszą zagwarantować zamknięcie luk w obecnym prawie, prowadzących do przeławiania i niezrównoważonego handlu węgorzami - powiedziała Isabella Lövin (Greens/EFA, SE), odpowiedzialna za przygotowanie sprawozdania.
 
Posłowie chcą aby do 31 grudnia Komisja oceniła obecne metody zarybiania, zwracając szczególną uwagę na to, jak przyczyniają się one od odbudowywania zasobów węgorza.
 
Zarybianie jest działaniem kluczowym dla narodowych planów zarządzania zasobami węgorza. Zakłada ono dodawanie węgorzy z innych obszarów do istniejącej na danym terenie populacji. Ocena rezultatów tych działań musi znaleźć się w nowym projekcie legislacji przygotowywanym przez Komisję Europejską, którego głównym celem ma być odnowienie zasobów węgorza europejskiego.
 
Ponadto parlament poparł nałożenie na kraje członkowskie UE obowiązku raportowania efektów działań na rzecz ochrony węgorza co dwa lata zamiast co sześć. Kraje które nie dopełnią z tego obowiązku musiałyby zmniejszyć wielkość swoich połowów o 50%.
 
Spadek populacji węgorza europejskiego może być spowodowany spowodowany między innymi: przełowieniem, zanieczyszczeniem środowiska, fizycznymi przeszkodami w rzekach na drodze migracji węgorzy oraz zmieniającymi się prądami oceanicznymi. Na efekty komercyjnego rozmnażania węgorzy w niewoli trzeba jeszcze poczekać


Tagi:
źródło: