| Autor: mikolaj

Szansa na połowy dorsza bałtyckiego także latem

Parlament Europejski zatwierdził zmianę przepisów dotyczących połowów dorsza na Bałtyku. Usunięto niektóre ograniczenia dotyczące tego jak i gdzie rybacy mogą łowić na wodach UE. Dzięki tym zmianom rybacy łowiący małymi łodziami będą mogli łowić dorsza bałtyckiego na terenach przybrzeżnych także latem, w okresie zamkniętym.

Szansa na połowy dorsza bałtyckiego także latem
Zmiany zasad połowów zaproponowane w rezolucji Jarosława Wałęsy mają na celu zapewnienie eksploatacji zasobów dorsza bałtyckiego przy zachowaniu zrównoważonych warunków ekonomicznych, środowiskowych i społecznych.
 
"Bardzo się cieszę, że ponad podziałami udało się osiągnąć mocne kompromisy z korzyścią dla ryb i rybaków i przegłosować zapisy, które pozwolą na pewne uelastycznienie planu wieloletniego. Szczególnie dotyczy to floty przybrzeżnej. Oznacza to wyjście naprzeciw potrzebom przedstawicieli sektora jak również sugeruje, że przyszłe plany i reformy będą uwzględniały specyfikę danego akwenu przy pogłębianiu się regionalizacji" - powiedział Jarosław Wałęsa.
 
Statystyki pokazują, że zasoby dorsza bałtyckiego stopniowo się odnawiają. Sprawozdawca twierdzi, że zezwolenie na połów na terenach przybrzeżnych w okresie letnim nie przyniesie szkód, ponieważ dorsz składa ikrę na głębokich wodach.
 
Impas w sprawie długoterminowych planów połowów
 
Posłowie zdecydowali po raz drugi przełożyć glosowanie nad raportem Pat the Cope Gallagher w sprawie przepisów dotyczących rybołówstwa w UE. To wyraźny sygnał dla Rady, gdzie niektóre państwa członkowskie blokują postęp w negocjacjach nad wieloletnim planem zarządzania połowami. Spór dotyczy ustalania i przydziału wielkości dopuszczalnych połowów. Rada, która od lat uważa, że ma wyłączne kompetencje w tym zakresie, blokuje prace nad wieloletnimi planami zarządzania poszczególnymi gatunkami ryb.
 
Wniosek w sprawie dorsza bałtyckiego muszą jeszcze zatwierdzić rządy krajów członkowskich, co mogłoby nastąpić w drugim czytaniu. Niestety ze względu na spór dotyczący kompetencji pomiędzy Parlamentem a Radą wejście w życie tych przepisów może się znacznie opóźnić.

Procedura: Współdecydowanie (Zwykła procedura ustawodawcza), porozumienie w pierwszym czytaniu (Gallagher); Współdecydowanie (Zwykła procedura ustawodawcza), pierwsze czytanie (Wałęsa)
 
Głosowanie: Wtorek 15 stycznia

Strasburg, 16/01/2013.
 

 
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!