Kolejna chińska nazwa zarejestrowana w UE

Zgodnie z porozumieniem „10 plus 10” dotyczącym ochrony wybranych oznaczeń geograficznych na terenie UE i Chińskiej Republiki Ludowej, Komisja Europejska wpisała do rejestru chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych nazwę - Jinxiang Da Suan.

Kolejna chińska nazwa zarejestrowana w UE
Jest to kolejna nazwa spoza UE zarejestrowana w systemie unijnym. Jako pierwsza, została zarejestrowana Café de Colombia (ChOG) z Kolumbii, następnie - Longkou Fen Si (makaron, ChOG) Shaanxi ping guo (jabłka, ChNP), Longjing cha (zielona herbata, ChNP), Guanxi Mi You (pomarańcza, ChNP), Lixian Ma Shan Yao (pochrzyn, ChOG) z Chin i Darjeeling (herbata, ChOG) z Indii.

Jinxiang Da Suan (chronione oznaczenie geograficzne) to jedna z odmian białego czosnku uprawianego w okręgu Jinxing. Charakteryzuje się czystą bielą skórki oraz regularnym kształtem spłaszczonej kuli. W warstwie zewnętrznej kryje od 8 do 11 ząbków. Ma od 5 do 7 cm średnicy i waży 40–80 g. Odznacza się lekko ostrym smakiem. Zawartość celulozy nie przekracza 0,7 %, całkowita zawartość siarki wynosi co najmniej 0,9 %, a wody – nie mniej niż 60 %.

W miejscu pochodzenia tego produktu, tj. w okręgu Jinxiang, występują głównie dwie formy ukształtowania terenu – nieznacznie nachylony i łagodnie pofałdowany oraz miejscami teren nizinny. Gleby na tym obszarze to gleby rzeczne stanowiące część równiny aluwialnej powstałej w wyniku działalności Rzeki Żółtej. Okręg Jinxiang może pochwalić się dobrymi warunkami dla produkcji rolnej, a jakość powietrza, gleby i wody jest zgodna z normą dotyczącą wymagań w zakresie produkcji niezanieczyszczającej środowiska.
Uprawa czosnku w okręgu Jinxiang ma długą historię. Kroniki okręgu odnotowują, że biały czosnek Jinxiang uprawiany jest od czasów Wschodniej Dynastii Han, tj. od 2000 lat. Na początku ubiegłego wieku obszar, na którym sadzono czosnek, liczył 200 hektarów, w jego połowie – od 330 do 700 hektarów, a obecnie – 40 000 hektarów. Roczna produkcja czosnku z 40 000 hektarów, która wynosi 700 000 ton, stanowi ok. ¼ całkowitej produkcji czosnku w Chinach.

W oparciu o bogate doświadczenia w zakresie sadzenia, suszenia i przetwarzania czosnku, zdobyte na przestrzeni lat, opracowano zaawansowaną metodę sadzenia czosnku, która polega na wybieraniu cebulek jedynie najwyższej jakości, sadzeniu ich płytko w glebie, nawożeniu gleby nawozem organicznym przed nasadzeniem, częstym podlewaniu i wczesnym zbiorze, uzależnionym od pogody. W celu zachowania oryginalnego, czysto białego koloru czosnku, do jego suszenia używa się bambusowych tac, które pozwalają na pełne i równomierne suszenie.


Tagi:
źródło: