| Autor: mikolaj

I wiesz, co jesz - miód (cz.2 z 3)

W drugiej części miodowych opowieści chcielibyśmy przedstawić podstawowe informacje związane z właściwościami i wartościami odżywczymi miodu.

I wiesz, co jesz - miód (cz.2 z 3)

Wartości odżywcze miodu

Miód jest niezwykle kalorycznym produktem, gdyż 100 g to aż 305 kcal, dzieje się tak za sprawą wysokiej zawartości cukrów.  Jednak spożywanie nawet 300 g tego słodkiego produktu dziennie nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Jak to możliwe? W miodzie znajduje się glukoza oraz fruktoza, które są znacznie szybciej przyswajalne przez organizm ludzki niż cukry złożone. Ponadto zawarte w nim substancje hormonalne pobudzają aktywność układu pokarmowego. W związku z tym, iż cukry proste wchłaniane są już w jamie ustnej, powinno się spożywać miód z pieczywem czy innymi produktami.

Poza tym, w miodzie znajdują się również sole mineralne, kwasy organiczne i witaminy, które przy regularnym jego spożywaniu zwiększają odporność organizmu i dodatnio wpływają na rozwój umysłowy.

Zdrowotne właściwości miodu

W zależności od dolegliwości można wyróżnić zastosowanie miodu w obrębie:

  • Alergii na pyłki kwiatowe – produkowany przez pszczoły miód w swoim składzie zawiera pyłki kwiatów. W tym przypadku największą różnorodnością zestawu pyłków charakteryzuje się miód wielokwiatowy i to on powinien być stosowany przy leczeniu alergii. Jednakże najlepiej jest zastosować w kuracji miód zbierany z kwiatów w obrębie 10 kilometrów od miejsca zamieszkania osoby uczulonej.

Przepis: Kurację należy rozpocząć od spożywania jednej łyżki miodu dziennie i zwiększać dawkę co dzień o kolejną łyżkę aż do momentu użycia 15 łyżek miodu dziennie. Następnie trzeba zmniejszać dawkę o 1 łyżkę dziennie do stanu z początku kuracji.

  • Antybiotyk – miód posiada właściwości bakteriobójcze, przez co wykazuje się wysoką aktywnością antybiotyczną. Dzięki temu skutecznie hamuje rozwój i niszczy bakterie Gram-ujemne, Gram-dodatnie, wirusy, grzyby, paciorkowce i pierwotniaki. Dzieje się to za sprawą kwaśnego odczynu środowiska, wysokiego ciśnienia osmotycznego, obecności oksydazy glukozy,  apidycyny, inhibiny i lizozymu, które nadają mu bakteriobójczych właściwości.

Przepis: Aby ogólnie wzmocnić organizm należy dodać łyżkę miodu do przegotowanej, letniej wody. Tak przygotowany napój trzeba odstawić na 12 godzin i przed spożyciem dodać do niego cytrynę dla smaku.

  • Choroby narządu wzroku – miód doskonale zwalcza drobnoustroje więc zalecany jest przy zapaleniu spojówek, rogówki czy jęczmienia, które wywołują ropotwórcze paciorkowce i gronkowce.

Przepis: W szklance ciepłej wody należy rozpuścić łyżeczkę miodu. Następnie gotować to przez około 5 minut. Z przygotowanego naparu zrobić okład i przykładać na oczy szczególnie przy zapaleniu rogówki, spojówek, a także przy pojawieniu się jęczmienia.

  • Choroby skóry – miód przyspiesza gojenie się ran, odmrożeń czy oparzeń,  oczyszcza je, poprawia odżywianie tkanek, zabezpiecza przez zainfekowaniem bakteriami czy innymi drobnoustrojami. Dlatego też ze względu na właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i przyspieszające gojenie się ran zalecany jest również przy trudno gojących się ranach, ropniach, owrzodzeniach, czyrakach, a także przy wypryskach.

Przepis: Łyżeczkę miodu należy zmieszać z kilkoma kroplami tranu. Przygotowaną miksturą smarować trudno gojące się rany lub robić na nie opatrunki z użyciem gazy.

Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: