| Autor: redakcja6

Wsparcie finansowe UE dla pszczelarzy skuteczne

Z raportu firmy konsultingowej wynika, że wsparcie finansowe dla sektora pszczelarskiego na terenie Unii Europejskiej przyczyniło się znacznie w latach 2007-2011 do skutecznego zwalczania chorób pszczół i wpłynęło na poprawę produktywności i jakości miodu.

Wsparcie finansowe UE dla pszczelarzy skuteczne
W latach 2007-2011 wsparcie dla unijnych pszczelarzy opiewało na kwotę 120 mln euro. Natomiast kolejne 120 mln euro pochodziło ze środków krajowych.
 
Wyniki raportu zostały sporządzone w oparciu o badania przeprowadzone w państwach członkowskich, w szczególności zaś u największych producentów miodu w krajach Wspólnoty, czyli Niemczech, Gracji, Hiszpanii i na Węgrzech.
 
Według specjalistów przygotowujących zestawienie, sześć działań współfinansowanych obecnie w ramach działań pszczelarskich, powinno zostać utrzymane. Niezbędna jest jednak możliwość uwzględniająca różne warunki w państwach członkowskich.
 
Do najważniejszych działań, o największych pozytywnych skutkach dla sektora pszczelarskiego, eksperci zaliczają zwalczenie warrozy – jednej z głównych przyczyn ginięcia śmiertelności rodzin pszczelich w Europie, a także pomoc techniczną dla producentów w czasie wzrostu kosztów związanych z ginięciem pszczół.
 
W raporcie podkreślono jednak, iż nie wszystkie unijne środki zostały w pełni wykorzystane ze względu na niedostateczne wsparcie z funduszy krajowych oraz niezdecydowanie pszczelarzy, którzy obawiali się kosztownej biurokracji.
 
Zauważono także, że wśród hodowców, niezwykle popularna okazała się pomoc w ponownym zasiedlaniu uli, a wyniki dla produkcji były wyraźnie widoczne.
 
Eksperci zalecają jednak, aby w przyszłości podjąć promocję współpracy między pszczelarzami, która spowodowałaby nie tylko centralizację środków i redukcje kosztów, ale także przyczyniłaby się do lepszej wymiany doświadczeń, wpłynęłaby też na skuteczność i trafność działań w ramach programów pszczelarskich - informuje FAMMU/FAPA.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!