Czterdziesty ósmy i czterdziesty dziewiąty przypadek afrykańskiego pomoru świń u dzików

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia czterdziestego ósmego i czterdziestego dziewiątego przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski.

Czterdziesty ósmy i czterdziesty dziewiąty przypadek afrykańskiego pomoru świń u dzików

ASF w Polsce


Czterdziesty ósmy przypadek stanowią padłe dziki znalezione w pobliżu miejscowości Straszewo (gmina Gródek, powiat białostocki, województwo podlaskie), w odległości ok. 7 km od granicy polsko - białoruskiej.

Czterdziesty dziewiąty przypadek stanowią padłe dziki znalezione w pobliżu miejscowości Cisówka (gmina Michałowo, powiat białostocki, województwo podlaskie), w odległości ok. 2.5 km od granicy polsko - białoruskiej.

W próbkach pobranych od padłych dzików, kwalifikujących się do badań ze względu na stan zwłok, w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF (wyniki otrzymane w dniu 3 kwietnia 2015 r.) potwierdzono obecność materiału genetycznego wirusa afrykańskiego pomoru świń. Zwłoki dzików zostały unieszkodliwione pod nadzorem właściwego powiatowego lekarza weterynarii.

Główny Lekarz Weterynarii pragnie podkreślić, iż 48. i 49. przypadek ASF u dzików na  terytorium Polski, zlokalizowane są w strefie przygranicznej na obszarze, na którym obowiązują stosowne nakazy, zakazy i ograniczenia, wynikające z aktualnie obowiązujących przepisów prawa.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!