Dwudziesty dziewiąty przypadek afrykańskiego pomoru świń u dzików w Polsce

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o potwierdzeniu wystąpienia dwudziestego siódmego, dwudziestego ósmego i dwudziestego dziewiątego przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski.

Dwudziesty dziewiąty przypadek afrykańskiego pomoru świń u dzików w Polsce

Afrykański pomór świń w Polsce


Dwudziesty siódmy przypadek stanowi dzik odstrzelony w pobliżu miejscowości Piłatowszczyzna (gmina Gródek, powiat białostocki, województwo podlaskie), w odległości ok. 14 km od granicy polsko-białoruskiej.
 
Dwudziesty ósmy przypadek stanowi dzik odstrzelony w pobliżu miejscowości Nowosady (gmina Michałowo, powiat białostoci, województwo podlaskie), w odległości ok. 3 km od granicy polsko-białoruskiej.
 
Dwudziesty dziewiąty przypadek stanowi dzik odstrzelony w pobliżu miejscowości Grzybowce i Skroblaki (gmina Gródek, powiat białostocki, województwo podlaskie), w odległości ok. 7,5 km od granicy polsko-białoruskiej.

Od odstrzelonych dzików pobrano próbki do badań laboratoryjnych w kierunku ASF w ramach monitoringu tej choroby. Badania wykonane w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF (wyniki otrzymane w dniu 15 grudnia 2014 r.) potwierdziły obecność materiału genetycznego wirusa afrykańskiego pomoru świń w badanym materiale. Zwłoki dzików zostały unieszkodliwione pod nadzorem właściwego powiatowego lekarza weterynarii. Główny Lekarz Weterynarii pragnie podkreślić, iż podobnie jak poprzednie przypadki ASFu dzików na terytorium Polski, przypadki 27., 28. i 29. zlokalizowane w strefie przygranicznej, na obszarze objętym ograniczeniami, na którym obowiązują stosowne nakazy, zakazy i ograniczenia, wynikające z aktualnie obowiązujących przepisów prawa.


Tagi:
źródło: