Dwudziesty przypadek ASF w Polsce

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o potwierdzeniu wystąpienia dwudziestego przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski.

Dwudziesty przypadek ASF w Polsce

Dwudziesty przypadek ASF w Polsce

Dzik, stanowiący dwudziesty przypadek ASF, został odstrzelony w pobliżu miejscowości Zaleszany (gmina Michałowo, powiat białostocki, województwo podlaskie), w odległości ok. 600 metrów od granicy polsko-białoruskiej.

Od odstrzelonego dzika pobrano próbki do badań laboratoryjnych w kierunku ASF w ramach monitoringu tej choroby. Badania wykonane w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF (wyniki otrzymane w dniu 18 listopada 2014 r.) potwierdziły obecność materiału genetycznego wirusa afrykańskiego pomoru świń w badanym materiale. Zwłoki dzika zostały unieszkodliwione pod nadzorem właściwego powiatowego lekarza weterynarii.

Główny Lekarz Weterynarii pragnie podkreślić, iż podobnie jak poprzednie przypadki ASF u dzików na terytorium Polski, 20. przypadek zlokalizowany jest w strefie przygranicznej, na obszarze objętym ograniczeniami, na którym obowiązują stosowne nakazy, zakazy i ograniczenia, wynikające z aktualnie obowiązujących przepisów prawa.

 


Tagi:
źródło: