Dwudziesty trzeci przypadek ASF w Polsce

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o potwierdzeniu wystąpienia dwudziestego trzeciego przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski.

Dwudziesty trzeci przypadek ASF w Polsce

ASF w Polsce

 
Dzik, stanowiący dwudziesty trzeci przypadek ASF, został odstrzelony w pobliżu miejscowości Mieleszki (gmina Gródek, powiat białostocki, województwo podlaskie), w odległości ok. 14 km od granicy polsko-białoruskiej.
 
Od odstrzelonego dzika pobrano próbki do badań laboratoryjnych w kierunku ASF w ramach monitoringu tej choroby. Badania wykonane w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF (wyniki otrzymane w dniu 3 grudnia 2014 r.) potwierdziły obecność materiału genetycznego wirusa afrykańskiego pomoru świń w badanym materiale. Zwłoki dzika zostały unieszkodliwione pod nadzorem właściwego powiatowego lekarza weterynarii.
 
Główny Lekarz Weterynarii pragnie podkreślić, iż podobnie jak poprzednie przypadki ASF u dzików na terytorium Polski, 23. przypadek zlokalizowany jest w strefie przygranicznej, na obszarze objętym ograniczeniami, na którym obowiązują stosowne nakazy, zakazy i ograniczenia, wynikające z aktualnie obowiązujących przepisów prawa.Tagi:
źródło: