Afrykański pomór świń w gospodarstwie na terenie powiatu białostockiego

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o otrzymaniu w dniu wczorajszym z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach wyników badań świadczących o wystąpieniu pierwotnego (pierwszego) ogniska afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwie utrzymującym 5 świń, znajdującym się w województwie podlaskim, powiecie białostockim, gminie Gródek.

Afrykański pomór świń w gospodarstwie na terenie powiatu białostockiego

Afrykański Pomór Świń w Polsce

Podejrzenie zachorowania zostało postawione w dniu 19 lipca br. Gospodarstwo zostało objęte nadzorem urzędowym przez lekarza weterynarii, pobrano próbki do badań oraz zabezpieczono znajdujące się w gospodarstwie zwierzęta.

Po potwierdzeniu wystąpienia choroby, wszystkie 3 pozostające przy życiu świnie zostały zabite i poddane utylizacji w bezpieczny sposób. Teren całego gospodarstwa został oczyszczony i zdezynfekowany.
 
Podjęto wszystkie działania przewidziane prawem i procedurami, związane ze zwalczaniem choroby, łącznie z wyznaczeniem obszaru 3 km. strefy zapowietrzonej i 7 km. strefy zagrożonej.
 
Na wymienionych obszarach znajduje się 37 gospodarstw, utrzymujących 192 sztuki świń. Gospodarstwa objęte zostaną procedurami sanitarnymi związanymi ze zwalczaniem ASF.
 
Główny Lekarz Weterynarii dodatkowo poinformował, że ognisko zlokalizowane jest w utworzonej w marcu br. strefie zainfekowanej i fakt ten nie powoduje konieczności dokonywania rozszerzania jakichkolwiek restrykcji na inne regiony Polski.
 
Wszelkie działania z nakazu Inspekcji Weterynaryjnej związane z zabiciem jakichkolwiek świń finansowane są z budżetu państwa, a za zwierzęta przysługuje odszkodowanie.
 
Jednocześnie Główny Lekarz Weterynarii przypomniał, że za nie stosowanie się do wymagań prawnych i zakazów oraz nakazów powiatowego lekarza weterynarii w zakresie zwalczania choroby, grożą surowe sankcje karne.
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!