Norki amerykańskie i fretki są istotnie podatne na zakażenie wirusem SARS-CoV-2

18 lutego 2021 r. został opublikowany raport naukowy Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC): „Monitoring of SARS-CoV-2 infection in mustelids". Zgodnie z jego treścią norki amerykańskie i fretki są istotnie podatne na zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Norki amerykańskie i fretki są istotnie podatne na zakażenie wirusem SARS-CoV-2
Raport wskazuje, że losowo wybrane zwierzęta powinny być badane metodą RT-PCR najlepiej w odstępach tygodniowych. Zwierzęta martwe lub przejawiające objawy kliniczne (w liczbie co najmniej 5 osobników) powinny być badane w celu potwierdzenia zakażenia, a pozytywne próbki sekwencjonowane w celu monitorowania ewolucji wirusa, a otrzymane wyniki upubliczniane.
 
W związku z powyższym i faktem, że przepisy Unii Europejskiej nie przewidują obecnie jednolitego postępowania w zakresie zwalczania SARS-CoV-2 u norek, Główny Lekarz Weterynarii wystosował do Komisji Europejskiej pismo z prośbą o wskazanie środków, jakie należałoby wdrożyć w przypadku wystąpienia SARS-CoV-2 u norek.
 
W odpowiedzi otrzymano informację, z której treści wynika między innymi, że państwa członkowskie powinny rozważyć zabijanie norek i niszczenie surowych skór z zakażonych ferm, zgodnie z odpowiednimi środkami bezpieczeństwa biologicznego.


Tagi:
źródło: