Rozszerzenie ograniczeń wprowadzonych przez Białoruś z uwagi na występowanie HPAI w Polsce

Ograniczenia nie obejmują pozwoleń, wydanych po uzgodnieniu z komitetami ds. rolnictwa i żywności obwodowych komitetów wykonawczych Republiki Białorusi, na poddane obróbce termicznej w procesie produkcji śruty do mieszanek paszowych, przeznaczonych dla zwierząt i mieszanek paszowych, przeznaczonych dla cennych gatunków ryb.

Rozszerzenie ograniczeń wprowadzonych przez Białoruś z uwagi na występowanie HPAI w Polsce
Na oficjalnej stronie internetowej Departamentu Nadzoru Weterynaryjnego i Spożywczego Ministerstwa Rolnictwa i Żywności Republiki Białorusi, została zamieszczona informacja nt. wprowadzenia przez białoruską służbę weterynaryjną od dnia 4 lutego 2020 r. tymczasowego ograniczenia wwozu na terytorium Republiki Białorusi z województwa warmińsko-mazurskiego:
  • żywego drobiu, jaj wylęgowych, dzikich, zoologicznych i cyrkowych zwierząt podatnych na zarażenie;
  • mięsa drobiowego, jaj w proszku, melanżu, albuminy i innych produktów spożywczych przetwórstwa jaj kurzych;
  • puchu i pierza, trofeów myśliwskich (dzikie ptactwo);
  • pasz i dodatków paszowych z drobiu, pasz i dodatków paszowych pochodzenia roślinnego (z wyjątkiem przeznaczonych dla kotów i psów dodatków do karm oraz karm dla kotów i psów, poddanych obróbce termicznej).
Jednocześnie wszystkie, wprowadzone wcześniej pozwolenia na wwóz ww. towarów (przesyłek) na terytorium Republiki Białorusi z województwa warmińsko-mazurskiego Rzeczypospolitej Polskiej zostają odwołane.
 
Towary, podlegające kontroli weterynaryjnej (nadzorowi) objęte wspomnianymi ograniczeniami, które wyjechały z województwa warmińsko-mazurskiego do dnia 4 lutego 2020 r. włącznie, przyjmowane są w trybie zwykłym.
 
Podobny zakaz w związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków służba weterynaryjna Republiki Białorusi wprowadziła również dla województwa lubelskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego i dolnośląskiego.
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!