Siódmy przypadek ASF u dzików w Polsce

Zaledwie parę dni temu poinformowano o piątym i szóstym, przypadku ASF w Polsce, tymczasem Główny Lekarz Weterynarii powiadomił o stwierdzeniu wystąpienia siódmego przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski.

Siódmy przypadek ASF u dzików w Polsce

Siódmy przypadek ASF stanowi grupa sześciu padłych dzików znaleziona w obrębie lasu przez funkcjonariuszy Straży Granicznej w dniu 4 lipca 2014 r. na terenie gminy Gródek (powiat białostocki, województwo podlaskie), w odległości ok. 1 km od miejscowości Łużany i ok. 4 km od granicy polsko-białoruskiej.

Od wszystkich padłych dzików pobrano próbki do badań laboratoryjnych w kierunku ASF. Badanie wykonane w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF (wyniki z dnia 7 lipca 2014 r.) potwierdziło obecność materiału genetycznego wirusa afrykańskiego pomoru świń we wszystkich badanych próbkach. Główny Lekarz Weterynarii pragnie podkreślił, iż podobnie jak w 5. i 6. przypadku ASF na terytorium Polski, 7. przypadek ASF u dzików w Polsce zlokalizowany jest w strefie przygranicznej, na obszarze objętym ograniczeniami na którym obowiązują stosowne nakazy, zakazy i ograniczenia, wynikające z aktualnie obowiązujących przepisów prawa.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!