Trzydziesty przypadek afrykańskiego pomoru świń

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia trzydziestego przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski.

Trzydziesty przypadek afrykańskiego pomoru świń

Afrykański pomór świń w Polsce

Trzydziesty przypadek stanowi padły dzik znaleziony w pobliżu miejscowości Podłaźnisko (gmina Szudziałowo, powiat sokólski, województwo podlaskie), w odległości ok. 19 km od granicy polsko-białoruskiej.
 
Od padłego dzika pobrano próbki do badań laboratoryjnych w kierunku ASF w ramach monitoringu tej choroby. Badania wykonane w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF (wyniki otrzymane w dniu 24 grudnia 2014 r.) potwierdziły obecność materiału genetycznego wirusa afrykańskiego pomoru świń w badanym materiale. Zwłoki dzika zostały unieszkodliwione pod nadzorem właściwego powiatowego lekarza weterynarii.

Główny Lekarz Weterynarii podkreśla jednak, iż podobnie jak poprzednie przypadki ASF u dzików na terytorium Polski, przypadek 30. zlokalizowany jest w strefie przygranicznej, na obszarze objętym ograniczeniami, na którym obowiązują stosowne nakazy, zakazy i ograniczenia, wynikające z aktualnie obowiązujących przepisów prawa.


Tagi:
źródło: