Współpraca Głównego Lekarza Weterynarii z państwami trzecimi w związku z wykryciem ognisk ASF u dzików na terenie Polski

Po oficjalnym potwierdzeniu wystąpienia ogniska choroby u dzików Główny Lekarz Weterynarii podjął następujące działania: zgłoszenie przypadku wystąpienia ogniska do organizacji międzynarodowych, w tym Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) i Komisji Europejskiej; zgłoszenie przypadku do państw ościennych oraz niektórych państw trzecich.

Współpraca Głównego Lekarza Weterynarii z państwami trzecimi w związku z wykryciem ognisk ASF u dzików na terenie Polski
Do szeregu krajów przekazywane są bieżące informacje o sytuacji epizootycznej w Polsce, m.in.: Tajwan, Wietnam, Chińska Republika Ludowa, Korea Południowa, Japonia, Tajwan, Singapur, Algieria, USA, Federacja Rosyjska, Białoruś, Ukraina.

W wyniku tych działań eksport mięsa wieprzowego i produktów wieprzowych spoza strefy objętej restrykcjami możliwy jest do Hongkongu, Wietnamu, USA, Kanady, Macedonii, Mołdawii, Serbii, natomiast RPA, Australia, Federacja Rosyjska, Kazachstan dopuszczają import produktów mięsnych poddanych obróbce spoza strefy objętej restrykcjami.

Inspekcja Weterynaryjna podjęła działania, które dotyczą renegocjacji weterynaryjnych świadectw zdrowia dla mięsa wieprzowego oraz produktów z mięsa wieprzowego.

Intensywne negocjacje w kierunku odblokowania eksportu podejmują również polskie placówki dyplomatyczne i Komisja Europejska. Główni partnerzy handlowi, z którymi prowadzone są rozmowy to m.in. Federacja Rosyjska, Japonia, Chińska Republika Ludowa, Korea Południowa, Tajwan, Singapur, Ukraina, Uzbekistan.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!