Wystąpienie ognisk i przypadków wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w Państwach Członkowskich Unii Europejskiej

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu kolejnych w 2020 r. ognisk i przypadków wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu oraz dzikich ptaków w państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Wystąpienie ognisk i przypadków wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w Państwach Członkowskich Unii Europejskiej
Dane dotyczące sytuacji epizootycznej w poszczególnych państwach członkowskich w sezonie jesiennym bieżącego roku, tj. od początku października do 19 listopada 2020 r. obrazuje poniższa tabela. Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu kolejnych w 2020 r. ognisk i przypadków wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu oraz dzikich ptaków w państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Dane dotyczące sytuacji epizootycznej w poszczególnych państwach członkowskich w sezonie jesiennym bieżącego roku, tj. od początku października do 19 listopada 2020 r. obrazuje poniższa tabela.

 
Państwo Członkowskie
Liczba ognisk u drobiu
Liczba przypadków u dzikich ptaków
Pozostałe
Belgia
 
3
 
Dania
1
16
 
Francja
1
 
 
Irlandia
 
3
 
Niderlandy
4
41
5
Niemcy
10
210
 
Szwecja
1
 
 
Wielka Brytania
2
6
 

Ogniska stwierdzono zarówno w gospodarstwach komercyjnych jak i u drobiu przydomowego. W przypadku ptaków dzikich wirus stwierdzany jest główne u ptactwa wodnego (blaszkodziobe i siewkowe) oraz u ptaków drapieżnych (sokołowe). Należy mieć na uwadze, że niektóre z przypadków stwierdzonych u dzikich ptaków znalezionych w Niemczech znajdowało się w bliskiej odległości od polskiej granicy. Wśród stwierdzonych podtypów dominuje podtyp H5N8, jednakże potwierdzono też zakażenia podtypami H5N5 i H5N1 wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!