Złożenie deklaracji do OIE dotyczącej odzyskania statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI)

Główny Lekarz Weterynarii informuje o złożeniu 21 czerwca 2022 r. do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) deklaracji o odzyskaniu statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków z dniem 21 czerwca 2022 r.

Złożenie deklaracji do OIE dotyczącej odzyskania statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI)
Zgodnie z art. 10.4.6 Kodeksu Zdrowia Zwierząt Lądowych OIE, jeżeli zakażenie HPAI u drobiu wystąpiło w państwie uprzednio wolnym od grypy ptaków, odzyskanie statusu wolnego może nastąpić 28 dni po zastosowaniu stamping-out policy (w tym zabiciu ptaków oraz przeprowadzeniu oczyszczania i odkażania).

W związku z wystąpieniem 94 ognisk HPAI u drobiu w okresie XI 2021 - VI 2022, Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia tej choroby. Czynności związane z zakończeniem likwidacji choroby w ostatnim ognisku zostały zakończone w dniu 23 maja 2022 r. W związku z powyższym, termin 28 dni od daty wykonania dezynfekcji końcowej upłynął w dniu 21 września 2022 r., co pozwoliło na złożenie deklaracji do OIE. Główny Lekarz Weterynarii zwrócił się do wszystkich państw, które wprowadziły restrykcje w handlu drobiem, mięsem drobiowym i produktami z mięsa drobiowego, związane z wystąpieniem w Polsce grypy ptaków o uchylenie nałożonych restrykcji.


Tagi:
źródło: