| Autor: redakcja1

Hodowla inna niż wszystkie, czyli alpaki

Podczas tegorocznej edycji XXV Krajowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych w Poznaniu na teremie Międzynarodowych Targów Poznańskich można było zobaczyć także alpaki.

Hodowla inna niż wszystkie, czyli alpaki

Czymże są te zwierzęta? Dosyć często są mylone z lamami, gdyż są do nich podobne, ale znacznie mniejsze, a budowy ciała raczej przypomina owcę. Hoduje się ją głównie dla mięsa oraz wełny, która charakteryzuje się wysokim połyskiem. W Polsce bardzo rzadko można ją zobaczyć poza ogrodami zoologicznymi, ale za to w Ameryce Południowej jej występowanie jest normalnym zjawiskiem.

 

 

 

W krajach europejskim jej chów jest raczej traktowany hobbistycznie. Alpaki dzielą się na dwie rasy - huacaya i suri, które różnią się między sobą wyglądem oraz rodzajem włosa. W przypadku huacaya jest to wełna zbliżona do owczej, a suri jest delikatniejsza, zwisa w falistych lokach i ma większy połysk.

 

 

 

Z natury to zwierzęta stadne. Jak twierdzi Dawid Góral, właściciel alpak pochodzących z Farmy Zagrody Rancho – są one zwierzętami stadnymi. W przypadku zagrożenia stają się nerwowe i ostrożne. Ludzie często mylą je z lamami, ale te akurat nie plują, chociaż potrafią. W razie niebezpieczeństwa raczej uciekają i wydają głośne dźwięki.

 

 

 

Co jest niezwykle ciekawe, otóż wełny pozyskiwanej z alpak nie trzeba farbować. Nasz rozmówca przyznaje, że to jest wyjątkowa zaleta tych zwierząt, gdyż – można wybierać kolor wełny spośród 22 podstawowych kolorów i 250 ich odcieni.

Poza tym wełniane wyroby są całkowicie naturalne, mają właściwości lecznicze i są hipoalergiczne oraz bardziej wytrzymałe na różne czynniki atmosferyczne niż gatunki wełny innych zwierząt.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!