Kategorie
Zobacz również tu
-
Pistacjowy zawrót głowy
2025-04-29 -
Ceny skupu mleka w Polsce
2025-04-29 -
Ceny drobiu w Polsce (20.04.2025)
2025-04-29
Poznaj produkty
-
Reflektory główne do ciągników Escort RE0584
2011-12-14 -
Zestaw do rozładunku i załadunku towaru
2011-04-06 -
ELEKTRONICZNA WAGA INWENTARZOWA
2016-02-11 -
Łyżka wysokiego wywrotu
2016-01-12
Hodowla inna niż wszystkie, czyli alpaki
Podczas tegorocznej edycji XXV Krajowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych w Poznaniu na teremie Międzynarodowych Targów Poznańskich można było zobaczyć także alpaki.

Czymże są te zwierzęta? Dosyć często są mylone z lamami, gdyż są do nich podobne, ale znacznie mniejsze, a budowy ciała raczej przypomina owcę. Hoduje się ją głównie dla mięsa oraz wełny, która charakteryzuje się wysokim połyskiem. W Polsce bardzo rzadko można ją zobaczyć poza ogrodami zoologicznymi, ale za to w Ameryce Południowej jej występowanie jest normalnym zjawiskiem.
W krajach europejskim jej chów jest raczej traktowany hobbistycznie. Alpaki dzielą się na dwie rasy - huacaya i suri, które różnią się między sobą wyglądem oraz rodzajem włosa. W przypadku huacaya jest to wełna zbliżona do owczej, a suri jest delikatniejsza, zwisa w falistych lokach i ma większy połysk.
Z natury to zwierzęta stadne. Jak twierdzi Dawid Góral, właściciel alpak pochodzących z Farmy Zagrody Rancho – są one zwierzętami stadnymi. W przypadku zagrożenia stają się nerwowe i ostrożne. Ludzie często mylą je z lamami, ale te akurat nie plują, chociaż potrafią. W razie niebezpieczeństwa raczej uciekają i wydają głośne dźwięki.
Co jest niezwykle ciekawe, otóż wełny pozyskiwanej z alpak nie trzeba farbować. Nasz rozmówca przyznaje, że to jest wyjątkowa zaleta tych zwierząt, gdyż – można wybierać kolor wełny spośród 22 podstawowych kolorów i 250 ich odcieni.
Poza tym wełniane wyroby są całkowicie naturalne, mają właściwości lecznicze i są hipoalergiczne oraz bardziej wytrzymałe na różne czynniki atmosferyczne niż gatunki wełny innych zwierząt.
