| Autor: kkj6

Copa-Cogeca: bez zrównoważonego stosowania biopaliw Unia Europejska może nie osiągnąć celu redukcji emisji do roku 2020

Komitety Copa-Cogeca ostrzegają, że bez zrównoważonego stosowania biopaliw, Unia Europejska może nie osiągnąć celu redukcji emisji gazów cieplarnianych do roku 2020.

Copa-Cogeca: bez zrównoważonego stosowania biopaliw Unia Europejska może nie osiągnąć celu redukcji emisji do roku 2020

Przemawiając na Seminarium zorganizowanym 3 maja br. przez Komitety Copa-Cogeca przy wsparciu BDBe, ePURE i UFOP, Sekretarz Generalny Copa-Cogeca, Pekka Pesonen podkreślił: „Podczas gdy produkcja żywności jest głównym celem rolnictwa, biopaliwa dają wiele możliwości jeżeli chodzi o redukcję emisji gazów cieplarnianych i zapewniają zatrudnienie w obszarach wiejskich UE. Mogą być produkowane na terenie UE w sposób zrównoważony, bez ponoszenia odpowiedzialności za pośrednie zmiany użytkowania gruntów w państwach trzecich”.

Pesonen dodał: „Dzieje się tak dlatego, że nie wszystkie dostępne grunty orne w UE są uprawiane. Ponadto, jedynie część upraw roślin oleistych, zbóż i buraków cukrowych wykorzystywanych do produkcji biopaliw jest faktycznie przekształcana na energię. Większość pozostaje w sektorze pasz, wraz z bogatobiałkowymi produktami ubocznymi produkcji biopaliw, które pomagają Unii Europejskiej zmniejszyć znaczne uzależnienie od importowanych pasz zwierzęcych. Zwiększona produkcji biopaliw w UE także przyczynia się do zmniejszenia nacisków jeżeli chodzi o wykorzystanie gruntów w państwach spoza UE i pomaga w walce z wylesianiem tropikalnych lasów deszczowych.


Również dzięki niej mogą spaść ceny pasz zwierzęcych, które są obecnie ogromnym ciężarem dla europejskich rolników.” Pan Pesonen wzywał do spójności unijnych polityk: rolnej, energetycznej, środowiskowej i handlowej. „Unijny sektor biopaliw/biopłynów nie może ponosić kary lub być stawiany w niekorzystnym położeniu, jeżeli inne polityki unijne obejmują instrumenty, które ograniczają poprawę produktywności w rolnictwie, czy też popychają UE do zlecania produkcji na zewnątrz. To skutkowałoby jedynie wylesianiem i wyższymi emisjami w państwach trzecich, które działają wbrew celom UE”.


Źródło: http://www.kib.pl/


Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!