| Autor: redakcja3

Ensus czasowo zamyka fabrykę bioetanolu w Wilton w Wielkiej Brytanii

Jedna z największych na świecie instalacji produkujących bioetanol z ziarna zbóż należąca do koncernu Ensus zlokalizowana w Wilton w Wielkiej Brytanii od końca maja br. czasowo zawiesza produkcję.

Ensus czasowo zamyka fabrykę bioetanolu w Wilton w Wielkiej Brytanii

W oświadczeniu firmy czytamy, że powodem takiej decyzji jest zbyt wolno idąca implementacja unijnych przepisów obligujących wprowadzanie na rynek biopaliw spełniających kryteria zrównoważonego rozwoju, co ogranicza popyt na europejski etanol.


Opóźnienia również w zatwierdzaniu przez Komisję Europejską dobrowolnych systemów zrównoważenia powodują rynkową niepewność wśród europejskich producentów biopaliw. Jednocześnie, europejski rynek bioetanolu wciąż torpedowany jest przez import, głównie ze Stanów Zjednoczonych – stwierdza w swoim oświadczeniu Ensus.


„Import biopaliw korzysta z luk, jakie istnieją w unijnym prawodawstwie, a które umożliwiają skuteczne omijanie utworzonych barier celnych powodując wejście na rynek europejski etanolu nieokreślonego pochodzenia o niepotwierdzonym spełnianiu kryteriów zrównoważonego rozwoju”


“W celu zapewnienia długofalowej prawidłowości w rozwoju biznesu biopaliwowego, zarówno dla dobra konsumentów jak i w celu zapewnienia miejsc pracy, zdecydowaliśmy o czasowym zawieszeniu produkcji dopóki obecne warunki rynkowe nie zmienią się na lepsze”


„Spodziewamy się polepszenia sytuacji rynkowej Unii Europejskiej w nadchodzących miesiącach poprzez wdrożenie ustalonych unijnym prawem ram regulacyjnych dla biopaliw”. Ensus jest znaczącym pracodawcą w swoim regionie operacyjnym, a produkowany bioetanol oraz pasze białkowe dla zwierząt odgrywają istotną rolę w redukcji emisji gazów cieplarnianych powodując jednocześnie wzrost bezpieczeństwa żywnościowego i energetycznego Wielkiej Brytanii.


Źródło: http://www.kib.pl/


Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!