Banki zapowiadają, że kredyty inwestycyjne w tym roku będą bardziej przystępne

Kredyty preferencyjne będą bardziej dostępne. Opłacalność ich udzielania znacznie wzrosła. W związku z tym zadowoleni będą i kredytobiorcy i placówki udzielające pożyczki.

Banki zapowiadają, że kredyty inwestycyjne w tym roku będą bardziej przystępne


Jak wynika z danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, tylko w pierwszym kwartale tego roku udzielono dwa razy więcej pożyczek z dopłatą państwa niż w roku ubiegłym.


Sytuacja nie dość, że się unormowała to dodatkowo przybrała pozytywny obrót dla obu stron. Jeszcze w ostatnim roku banki protestowały narzekając na opłacalność kredytów preferencyjnych. Po podwyżce zysków z 1,5 procenta do 1,6 procenta zachęciło bankierów i wywołało większą otwartość na współpracę oraz udzielanie kredytów rolnikom.


Jednakże i ta podwyżka nie jest dla banków spółdzielczych całkowicie satysfakcjonująca. Apelują o zysk dla siebie w postaci 1,7 procenta.


Nic jednak nie wskazuje aby tego typu podwyżka miała nastąpić w najbliższym czasie. Rząd zwraca uwagę na to, że kluczowy wpływ na zyski banku mają także stopy procentowe, które ostatnio wzrosły.


Wciągu pierwszych trzech miesięcy ARiMR udzieliła wysoko ponad 99 tysięcy kredytów inwestycyjnych i klęskowych. Daje to wynik dwukrotnie wyższy niż rok temu.Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!