Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Zmiana ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Na posiedzeniu Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 6 maja 2015 roku podczas...

Na posiedzeniu Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 6 maja 2015 roku podczas pierwszego czytania projektu ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (druk senacki nr 851) senatorowie postanowili zlecić Legislatorom z Biura Prawnego Senatu przygotowanie nowej wersji projektu ustawy, uwzględniającej opinie i stanowiska zgłoszone przez Sąd Najwyższy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Naczelny Sąd Administracyjny, Ministra Pracy i Polityki Społecznej, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Polskie Forum Osób Niepełnosprawnych i Ministra Finansów.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników

Wnioskodawcy proponują uzupełnienie dotychczasowego katalogu osób objętych ubezpieczeniem emerytalno-rentowym na podstawie przepisów zmienianej ustawy  o rolników, małżonków rolników i domowników, którzy, zaprzestając prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie, nabywają prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego, zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach rodzinnych, lub zasiłku dla opiekuna oraz zapewnienie odprowadzania za nich składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe do KRUS.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych występował w tej sprawie do Ministra Pracy i Polityki Społecznej w lutym 2015 roku, w związku z wnioskiem Walnego Zgromadzenia Małopolskiej Izby Rolniczej, o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w celu zmiany ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, aby umożliwić rolnikom korzystającym z zasiłku opiekuńczego i świadczeń pielęgnacyjnych pozostanie w systemie ubezpieczenia KRUS.

W odpowiedzi resort pracy przedstawił interpretację przepisów dotyczących tego zagadnienia, z której wynika, że oczekiwana zmiana przepisów leży w gestii Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. A zatem Zarząd KRIR wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zmianę przedmiotowej ustawy. Resort rolnictwa poinformował pismem z dnia 2 kwietnia br., że grupa senatorów wystąpiła z inicjatywą ustawodawczą w tej sprawie i 12 marca 2015 roku projekt został udostępniony na stronie Senatu RP jako druk nr 851 - Projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +1 pkt. razem głosów: 1

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Nowe formy wparcia dla producentów mleka, świń i owiec
 • Nowe formy wparcia dla producentów mleka, świń i owiec

  Krajowa Rada Izba Rolniczych poinformowała o zmianach we wspieraniu przez ARR zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów mleka i rolników w innych...
 • Dopłaty do materiału siewnego kategorii kwalifikowany
 • Dopłaty do materiału siewnego kategorii kwalifikowany

  Na podstawie podsumowania przygotowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) ze złożonych wniosków dotyczącego powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym...
 • Ministerstwo Finansów w sprawie podatku od nieruchomości
 • Ministerstwo Finansów w sprawie podatku od nieruchomości

  Samorząd rolniczy wnioskował o wprowadzenie lex specialis do zasad ustalania podatnika podatku od nieruchomości, zgodnie z którym podatnikami podatku w zakresie gruntów stanowiących przedmiot...
 • Zmiany w ustawie o ochronie roślin
 • Zmiany w ustawie o ochronie roślin

  W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju wsi trwają prace nad zastąpieniem obecnych przepisów ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o ochronie roślin nowymi przepisami ustawowymi.
 • Bezpieczna pomoc przy zbiorach
 • Bezpieczna pomoc przy zbiorach

  18 maja br. wchodzi w życie ustawa o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw. Ustawa została podpisana przez Prezydenta RP 8 maja br. i opublikowana w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl