Zmiany w systemie ubezpieczeń dla rolników

Pojawił się nowy projekt, odnośnie nowelizacji ustawy ubezpieczeń upraw i zwierząt gospodarskich. Nie ma co ukrywać, iż rolnicy wraz z zakładami ubezpieczeń są w wielkim oczekiwaniu zmian. Finansowanie ubezpieczeń ze składek rolników oraz ze skarbu państwa wydaje się racjonalną inicjatywą dotychczasowego systemu.

Zmiany w systemie ubezpieczeń dla rolników
Zmiana ma dotyczyć objęcia ubezpieczeń pakietem, dzięki któremu będzie można zabezpieczyć się od wszystkich, albo co najmniej trzech, rodzajów ryzyk jakie obecnie obejmują przepisy. Dotychczas możliwe było ubezpieczenie tylko od jednego ryzyka np. suszy lub powodzi.
 
Główne zmiany mają też dotyczyć podwyższenia stawki taryfowej upraw rolnych. Na dzień dzisiejszy wynosi ona 6 proc. sumy ubezpieczenia. Planowana zwyżka ma wynieść 7 i 9 proc. tej sumy, zależnie od rodzaju uprawy. Państwo ma także zwiększyć dopłaty do składek, jakie płacą rolnicy. Wówczas mają one wynieść 50 proc. jeżeli stawki ubezpieczenia upraw nie przekroczą 7 proc. Jeśli chodzi o uprawy zbożowe jest to 9 proc. przy obecnej stawce 5 proc. W przypadku zwierząt zostanie zachowana stawka 0,5 proc. sumy ubezpieczenia, upoważniająca do otrzymania dopłaty. W sytuacji, gdy ubezpieczalnia podwyższy stawki taryfowe, nowa ustawa mówi, że dopłaty będą obowiązywały nadal na poziomie 7 i 9 proc.
 
Ponadto, planuje się ujęcie częściowym wsparciem odszkodowań, jakie otrzymają producenci rolni za szkody wskutek złego przezimowania czy przymrozków wiosennych.
 
Rozmowy nad zmianą ustawy maja trwać do 15 sierpnia. Według projektodawcy ma ona wejść w życie 1 września br. Nowelizacja jest odpowiedzią na sygnały wysyłane przez zakłady ubezpieczeń. Częste wypłaty odszkodowań, przekraczające ilość kwoty zebranej ze składek, skłoniły agencje o zaapelowanie do państwa w celu zmian systemu dopłat. W przeciwnym razie zakłady wprowadziłyby podwyżki składek lub w gorszym wypadku zaczęłyby się wycofywać z sektora rolnego.


Tagi:
źródło: