| Autor: redakcja3

9 tys. drzewek z okazji Szczytu Klimatycznego

Dnia 18 października ponad setka uczniów warszawskich i podwarszawskich szkół rozpoczęła akcję sadzenia 9 tys. drzewek - dokładnie tylu delegatów z całego świata przybędzie w listopadzie do stolicy na Szczyt Klimatyczny - COP 19.

9 tys. drzewek z okazji Szczytu Klimatycznego

Około 2,5 tys. drzewek posadzonych w pierwszej turze z okazji COP 19 już rośnie w Lesie Sobieskiego w Wesołej (dzielnica Warszawy). Kolejne 2 tys. sadzonek trafi w listopadzie do Lasu Wydma Żerańska, a pozostałe 4,5 tys. drzew posadzą delegaci szczytu klimatycznego na terenie Nadleśnictwa Celestynów.

- Pierwotnie zakładaliśmy, że do Warszawy przybędzie około 4 tysięcy przedstawicieli krajów-stron Konwencji Klimatycznej. Naszą ideą było, aby każda z osób przyjeżdżających mogła zrekompensować środowisku to, co wiązało się z jego podróżą, w tym np. skutki emisji spalin do atmosfery - tłumaczy Leszek Drogosz, dyrektor Biura Infrastruktury w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy, odpowiedzialny za przygotowanie miasta do konferencji COP 19.

Podczas spotkania w Bonn z sekretariatem Konwencji Klimatycznej ONZ przedstawicieli UMS Warszawy, okazało się, że do stolicy przybędzie nie, jak zakładano, 3-4 tysiące, a 9 tys. delegatów. Dlatego akcję sadzenia drzewek rozszerzono o tereny poza Warszawą. A ze względu na skalę przedsięwzięcia Ratusz poprosił o pomoc leśników Lasów Państwowych.

Zwróciliśmy się do leśników o pomoc, bo wiedzieliśmy, że są aktywni m.in. przy Święcie Drzewa. Otrzymaliśmy ją i teraz wspólnie realizujemy to przedsięwzięcie. My zapewniamy 4,5 sadzonek i znajdujemy dla nich miejsce, a Lasy Państwowe zajęły się sadzeniem drugiej części – też 4,5 tys. drzewek - mówi dyrektor L. Drogosz.

- Wasza praca będzie służyła nie tylko temu, aby ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery, ale też żeby lasy warszawskie były ładniejsze, lepsze i zdrowsze. Jest tutaj piękny las sosnowy, natomiast pod spodem nie ma drzewek ani krzewów. Waszym zadaniem będzie sprawić, aby ten las był gęsty, zakrzewiony, żeby tu było zielono – zwracał się do uczniów nadzorujący sadzenie Piotr Prądzyński p.o. kierownika Działu Gospodarki Leśnej Lasów Miejskich w Warszawie.

W Lesie Sobieskiego sadzili drzewka uczniowie Szkoły Podstawowej nr 307 w Warszawie i Zespołu Szkół nr 1 w Legionowie, pod okiem leśników Lasów Miejskich w Warszawie. Drzewka sadzili również przedstawiciele urzędu miasta oraz Klubu Gaja.

– Sadzenie drzewek z okazji COP 19 wpisuje się w nasze Święto Drzewa – akcję, prowadzoną również na rzecz rozwoju zrównoważonego i zmian klimatu połączoną z działaniami praktycznymi - wyjaśniał Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!