| Autor: redakcja1

Bieszczadzkie żubry jadą do Bułgarii

Sześć żubrów odłowionych na terenie Nadleśnictwa Lutowiska rozpocznie podróż do Bułgarii, gdzie zasilą stado hodowane w półwolnej zagrodzie niedaleko miejscowości Ostrovo.

Bieszczadzkie żubry jadą do Bułgarii

Żubry odłowione zostały w leśnictwie Tworylczyk w nocy z 21 na 22 marca i po przejściu badań weterynaryjnych zakwalifikowane do transportu. Są to cztery krowy i dwa byki w różnym wieku.

-  Bułgaria jako pierwsza zareagowała na propozycję przejęcia żubrów,  aby wzbogacić pulę genetyczną w stadzie, które zostało utworzone w 1961 roku z czterech osobników przywiezionych z Polski. Po takim czasie obserwowany jest tam efekt chowu wsobnego, bardzo niekorzystny  dla zdrowia całej populacji, stąd pomysł na odświeżenie krwi w tej hodowli - mówi Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie.

Wprawdzie żubry w Bułgarii pojawiły się 13 stycznia 1961 r., kiedy to przewieziono z Polski dwie samice i dwa samce z Niepołomic. Do 1974 r. prowadzono tam ewidencję urodzeń, jednak potem kontakt z Księgą nie był utrzymywany. Stado wróciło do ewidencji Księgi jako hodowla półwolna w 2012 r. Obecnie żyje tam 32 żubry, do których dołączy teraz bieszczadzka szóstka.

Transport w Bułgarii jest spodziewany 11 kwietnia wieczorem.

Odłowione osobniki pochodzą z dzikiego stada bytującego w dolinie Sanu pod Otrytem. Nie były wcześniej odławiane ani oznakowane, nie mają też numerów w książce rodowodowej ani imion.

Populacja żubrów w Bieszczadach osiągnęła w tym roku nienotowany dotąd poziom prawie pół tysiąca osobników.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!