Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Bóbr dalej zagrożony? Ile tak naprawdę jest bobrów w Polsce?

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce żyje niemal 90 tys. bobrów....

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce żyje niemal 90 tys. bobrów. Zdaniem leśników dane te mogą być bardzo zaniżone.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Według nich w kraju może żyć nawet dwa razy więcej osobników, chociaż jeszcze kilkadziesiąt lat temu gatunek ten był zagrożony całkowitym wyginięciem. Po zakończeniu II wojny światowej na terenie Polski doliczono się jedynie 200 bobrów. Dlatego w 1949 r. postanowiono objąć je całkowitą ochroną. Do polskich rzek zaczęto także wypuszczać osobniki zakupione m.in. w Rosji.

Jednak coraz większa populacja bobrów sprawia problemy. Z roku na roku wzrasta kwota przeznaczana na wypłatę odszkodowań za szkody wyrządzone przez te gryzonie. Dwa lata temu na straty spowodowane przez wszystkie zwierzęta chronione przeznaczono niemal 14 mln zł, z czego aż 12 mln zł pochłonęło pokrycie szkód wywołanych przez bobry. Lasy Państwowe w ciągu ostatnich dwudziestu lat straciły 30 mln zł. Tyle kosztowała utrata ponad 182 tys. m sześc. drewna na leśnych terenach podtopionych przez bobry.


Oczywiście znaczenie bobra w przyrodzie jest nie do przecenienia. Zwierzęta te często mają zbawienny wpływ na stosunki wodne na terenach, które zasiedlają. Bobrowe stawy spłaszczają fale powodziowe, stabilizują poziom wód gruntowych, a brzegi rzek przed erozją chronią drzewa wyrastające z reszty żeru pozostawionego przez zwierzęta. Ponadto zwolnienie biegu rzek sprzyja zwiększeniu bioróżnorodności. W sąsiedztwie bobrowych siedlisk pojawiają się liczne gatunki ptaków, np. żuraw, bocian czarny czy czapla.

Jak podają Lasy Państwowe o dalszym losie bobra przesądzi dopiero wynik ogólnopolskiej inwentaryzacji, która zakończy się w przyszłym roku. Prof. Wirgiliusz Żurowski, pracownik Polskiej Akademii Nauk oraz członek Państwowej Rady Ochrony Przyrody, który opracował program restytucji bobra, uważa, że jego populacja w kraju nie powinna przekraczać 6 tys. (!!!) osobników.

Google+


źródło:

Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0
2014-07-11 00:11:46, napisał: Gość

To jak to jest - główny specjalista od bobrów twierdzi, że 6 tys. to liczba optymalna, a mamy 90 tys. - kto na to pozwolił? Czy zatem dalsza ochrona bobra jest zasadna, czy czy nie należałoby wytępić szkodnika do optymalnej liczby, bo co w nadmiarze, to zwykle szkodzi.Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl