Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Brzęki wzbogacą podwrocławskie lasy

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W siedmiu nadleśnictwach wrocławskiej dyrekcji Lasów Państwowych jest sadzony jarząb...

W siedmiu nadleśnictwach wrocławskiej dyrekcji Lasów Państwowych jest sadzony jarząb brekinia, gatunek będący pod ścisłą ochroną. Brekinia głównie występuje na zachodzie Polski, natomiast na Dolnym Śląsku znane są lokalizacje jedynie 700 drzew tego gatunku.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


W tym roku aż 9 250 drzew tego gatunku jest sadzonych w nadleśnictwach Milicz, Lwówek Śląski, Świeradów, Świętoszów, Wałbrzych i Złotoryja.
 
Pierwsze prace, przygotowanie gleby związane z sadzeniem jarzębu brekinii (Sorbus torminalis), zwanego też brzękiem, wykonano już w zeszłym roku. W tym roku wiosną na przygotowanych powierzchniach posadzono młode drzewka. Teren, na którym zasadzono brekinie został odpowiednio zabezpieczony przed zwierzyną leśną. W tym roku zostały również wydane niezbędne pozwolenia na wprowadzenie brekinii do środowiska.
 
Obecnie leśnicy z wrocławskiej dyrekcji LP oczekują na jeszcze jedną zgodę, tym razem Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Jest ona konieczna, gdyż drzewa mają być sadzone w rezerwacie przyrody „Przełomy pod Książem koło Wałbrzycha”.
 
Na razie sadzonki są po pierwszym sezonie wegetacyjnym, ale w sprzyjających warunkach będą szybko przyrastały, wyrastając ponad mogące je zarosnąć rośliny zielne.
 
Realizowane zadanie ma w przyszłości zapewnić stworzenie bazy naturalnego rozprzestrzeniania się brekinii, przede wszystkim poprzez tzw. zoochorię. Oznacza to roznoszenie nasion brzęka przez ptaki, dla których jego owoce są bardzo atrakcyjnym pokarmem. Wielkość powierzchni jest tak ustalona, aby stworzyć najbardziej odpowiednie warunki do owocowania, gdyż jest to gatunek wyjątkowo wymagający światła, bez którego owocowanie jest niemożliwe lub bardzo ograniczone.
 
Już za kilkanaście lat można spodziewać się urokliwie kwitnących drzew, gdyż brzęk owocuje po 15 latach od posadzenia i zwykle kwitnie co trzy lata. Natomiast już jesienią drzewa będą przepięknie przebarwione na czerwono.
 
Nasadzenia jarzębu brekinii jest współfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony i Środowiska we Wrocławiu.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl