| Autor: redakcja1

Dąb Józef Europejskim Drzewem Roku

Dąb Józef, polski kandydat na Europejskie Drzewo Roku, zajął główne miejsce na podium. Wiekowy Józef rywalizował z 16 innymi drzewami z całej Europy.

Dąb Józef Europejskim Drzewem Roku

Dąb Józef Europejskim Drzewem Roku

Dąb Józef z Wiśniowej (Nadleśnictwo Strzyżów; RDLP w Krośnie) zdobył  ponad 17 tys. głosów. Drugie miejsce zajął Dąb Brimmons z Wielkiej Brytanii, z wynikiem ponad 16 tys. głosów. Trzecie miejsce z wynikiem ok.  15 tys.  głosów zajęła Lipa w Lipce z Czech. W głosowaniu wzięło udział ponad 125 tys.  osób.
 
- Jestem szczęśliwy, ponieważ mogę powiedzieć wszystkim Polakom i Europejczykom, że kochamy drzewa i będziemy je chronić, sadzić, opiekować się nimi i nie ustaniemy w wysiłkach na rzecz polskiej przyrody  - powiedział Jacek Bożek, lider Klubu Gaja.
 
Józef, który rośnie na terenie Nadleśnictwa Strzyżów (RDLP w Krośnie)  to prawdziwy staruszek, ma już 650 lat. Z pomiarów wynika, że ma w obwodzie 675 cm i 30 metrów wysokości.
 
Dąb Józef posiada niezwykłą historię. Ostatnimi właścicielami posiadłości była rodzina Mycielskich, a nazwa „Józef" wzięła się od przyjaciela rodziny – Józefa Mehoffera, malarza, grafika, projektanta, scenografa i rysownika okresu Młodej Polski.

Artysta uwiecznił drzewo na szkicu, który później został umieszczony na banknocie w latach trzydziestych XX w. Na pamiątkę tego wydarzenia dąb został nazwany jego imieniem. 

Według mieszkańców miejscowości Wiśniowa podczas II wojny światowej ukrywała się w nim żydowska rodzina.

 
Dąb Józef został zgłoszony do konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja przez Starostwo Powiatowe w Strzyżowie i Powiatowe Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej, Nadleśnictwo w Strzyżów i Fundację Cherry Home.

Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!