| Autor: mikolaj

Dąb Słowianin polskim kandydatem w konkursie Europejskie Drzewo Roku

Od 1 lutego 2015 roku można głosować w międzynarodowym konkursie Europejskie Drzewo Roku. Polskim kandydatem do tego zaszczytnego tytułu jest zwycięzca krajowego konkursu Drzewo Roku 2014 - dąb Słowianin z Dębiny (woj. dolnośląskie).

Dąb Słowianin polskim kandydatem w konkursie Europejskie Drzewo Roku

Dąb Słowianin został zauważony przez Grupę Rowerzystów „Rowerem przez Jelcz”. Widok majestatycznego drzewa zachwycił ich, do tego stopnia, iż postanowili zgłosić drzewo do konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja.

W ogólnopolskim głosowaniu dąb zwyciężył, uzyskując 5034 głosy. Podczas plebiscytu internauci oddali 17043 ważne głosy, na stronie odnotowano ponad 76 000 odsłon.

Dąb nieprzypadkowo nosi imię „Słowianin” – imię to jest patriotycznym ukłonem w stronę Piastów Śląskich, do których sięgają początki drzewa. Drzewo to jest także symbolem polskości, oddaje cześć tym, którzy przez wieki walczyli z germanizacją śląskiej ziemi.

Drzewo dzięki staraniom jego miłośników, stało się centrum wydarzeń kulturalnych, nie tylko tych związanych z samym konkursem. W jego promocję, oprócz wcześniej wspomnianej grupy, zaangażowały się również lokalne władze i społeczność, Strzeleckie Bractwo Kurkowe Grodu Jelcz-Laskowice, szkoły, Koło Gospodyń Wiejskich a także księża z pobliskich parafii.


- Jesteśmy zdeterminowani, aby zdobyć jak najwyższe miejsce w konkursie Europejskie Drzewo Roku. Zaangażowanie wielu osób sprawiło, że w pięknym stylu na ogólnoeuropejskim forum promujemy naszą gminę, powiat i województwo oraz Polskę. Promujmy kraj tym co mamy najpiękniejszego, a do takich należy dąb Słowianin. Stwórzmy łańcuszek ludzi dobrej woli, który doprowadzi do zwycięstwa w tej szlachetnej rywalizacji. Zwracam się z gorącą prośbą o poświęcenie kilkunastu sekund na oddanie bezpłatnego głosu w tym konkursie – apeluje Jacek Mikołajczyk z Grupy Rowerzystów.

W międzynarodowym konkursie z polskim dębem konkurować będą: belgijski kasztanowiec zwany Drzewem Gwoździkowym, bułgarski platan, czeska sosna z Opatowic, Angielski Wielki dąb, dąb z Estonii rosnący na boisku piłkarskim, kasztanowiec z Francji, węgierski Wielki platan, irlandzki cedr, włoskie drzewo oliwne, szkocka sosna, słowacka morwa, ogłowiona topola z Hiszpanii oraz walijska samotna sosna.


Głosowanie potrwa do końca lutego br.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!