Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Drapieżnik doskonały zamieszkał w łódzkich lasach

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Do tej pory modliszka zwyczajna występowała głównie w południowej Polsce, teraz obecna jest...

Do tej pory modliszka zwyczajna występowała głównie w południowej Polsce, teraz obecna jest także w centralnej części kraju.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Modliszka zwyczajna (Mantis religiosa) w Europie Środkowej jest gatunkiem bardzo rzadkim i ginącym. W Polsce objęta jest ochroną gatunkową. W Czerwonej Księdze Zwierząt figuruje z kategorią EN (gatunek bardzo wysokiego ryzyka). Wprawdzie od 2006 r. jest także wpisana na Światową Czerwoną Listę IUCN, ale jako gatunek najmniejszej troski (LC).
 
Modliszki najliczniej występują w strefie tropikalnej i subtropikalnej licząc 2300 gatunków. W naszym kraju występuje tylko jeden gatunek, modliszka zwyczajna. Zwiększeniu miejsc jej występowania i przesuwaniu się zasięgu coraz bardziej na północ, sprzyjają otwarte polany w obrębie kompleksów leśnych. Modliszka upodobała sobie takie miejsca również w łódzkich lasach, gdzie jest coraz częściej widywana.
 
Modliszka przez swoje zwyczaje kulinarne jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych owadów na świecie. Owady te są kanibalami, ale nie każda kopulacja kończy się zjedzeniem samca przez samicę. Takie zdarzenie zachodzi tylko w kilkunastu procentach, gdy adoratorowi nie uda się w porę uciec bądź nie ma wystarczającej ilości jedzenia.
 
Owady te są doskonale przystosowane do drapieżnego trybu życia. Ruchliwa trójkątna głowa z dużymi oczami ułatwia zlokalizowanie ofiary bez poruszania ciałem (nie potrafi tego żaden inny owad), a ich silnie wydłużone i uzbrojone w ostre wyrostki przednie odnóża są precyzyjnym narządem chwytnym. 

Dorosłą modliszkę można spotkać od sierpnia do października, kiedy jest dostatecznie ciepło. Samica składa do kilkuset jaj, z których wiosną wylęgają się bezskrzydłe larwy. Larwy też są drapieżne. Cierpliwość i zdolność do trwania w bezruchu czynią z nich wybitnych myśliwych.

 
Modliszka swą nazwę zawdzięcza charakterystycznej pozie, w której czeka na ofiarę, przypominając mniszkę ze złożonymi do modlitwy rękoma.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl