| Autor: mikolaj

Groźny pożar lasu w dolnośląskim

W ubiegłym tygodniu na poligonie wojskowym w Nadleśnictwie Świętoszów doszło do bardzo dużego pożaru, który swoim zasięgiem objął powierzchnię około 245 ha (w tym blisko 70 ha drzewostanów).

Groźny pożar lasu w dolnośląskim

Pożar został prawdopodobnie wzniecony w miejscach upadku pocisków. Rozpoczął się 21 marca o godzinie 9.14 w dwóch różnych lokalizacjach, po pierwszej salwie (w pobliżu tzw. Wzgórza Artyleryjskiego). Pierwszy pożar wrzosowiska, który objął powierzchnie ok. 38 ha został dość szybko opanowany. Już o godz. 10.30 meldunki o opanowaniu tego pożaru docierały do nadleśnictwa.

Natomiast dramatyczna walka z żywiołem toczyła się na powierzchni drugiego pożaru, który trawił skraj pola roboczego wraz z młodocianymi drzewostanami. Dramaturgii dodawał fakt, że pożar w każdej chwili mógł przedostać się przez pas przeciwpożarowy i dokonać spustoszenia w sosnowych lasach otaczających poligon. Prawdopodobnie pożar byłby wówczas bardzo trudny do ugaszenia, a swoim zasięgiem  mógłby objąć tysiące hektarów.


Do akcji leśnicy, strażacy i żołnierze skierowali wszystkie możliwe siły. W akcji uczestniczyło:

  • 5 samolotów pożarowych (2 z RDLP we Wrocławiu,  1 z RDLP Poznań, 1 z RDLP Zielona Góra, 1 z RDLP Katowice), były to 4 Dromadery i 1 Antonow. Samoloty wykonały łącznie 32 zrzuty,
  • 8 zastępów Wojskowej Straży Pożarnej wraz z ok. 350 żołnierzami,
  • liczne jednostki Państwowej Straży Pożarnej z Bolesławca, Chojnowa i Żagania – łącznie w akcji wzięło udział 68 strażaków, 9 pojazdów gaśniczych, 4 wozy gaśnicze, 2 cysterny, 5 wozów operacyjnych.

Pożar ostatecznie został opanowany o godzinie 16.30, a następnie przystąpiono do jego dogaszania.

Obecnie trwa szacowanie strat. Pogorzelisko jest bezpieczne. Ostatecznie zostało ugaszone przez deszcze, które od sobotniego popołudnia nawiedziły Dolny Śląsk.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!