| Autor: redakcja1

Jelenie już rozgrywają spektakl

Lasy we wrześniu to prawdziwy skarbiec, z grzybami i pięknymi jesiennymi kolorami. Teraz także rozgrywa się w nich prawdziwy spektakl – rykowisko, czyli okres godowy jeleni.

Jelenie już rozgrywają spektakl
Im chłodniejsze noce i poranki, tym rykowisko nabiera tempa, a jeśli dodatkowo noce są pogodne i bezwietrzne lasy wypełniają naprawdę potężne ryki. Wrzesień, jak na razie, jest idealny dla jeleni.  
 
Ryk byka słychać nawet z odległości kilku kilometrów. Musi on włożyć w głos całego siebie, gdyż w ten sposób jelenie pokazują swoją krzepę, a rywali oceniają po sile głosu.  Intensywnym zapach piżma, jaki roztacza samiec oraz godowy wygląd  jest również bardzo ważny. Z dużą dokładnością rywale nawzajem mierzą swoje możliwości, dlatego spektakularne walki są tak naprawdę rzadkością.
 
Zwykle potęga głosu mocnego byka trzyma na dystans słabszych konkurentów. Gdy jednak dochodzi do walki, trzęsie się cała okolica. Starcie bywa bardzo zacięte, a skutki mogą być nieprzewidywalne.
 
W tym czasie jelenia płeć piękna - łanie - trzyma się razem, tworząc chmary. Co ciekawe, samice też wydają charakterystyczny odgłos tzw. ględzenie łani. Samice, które są połowę mniejsze i lżejsze od samców, po okresie godów i ok. 240 dniach rodzą jedno młode, nazywane cielętami.
 
Mimo iż chętnie słuchamy tego leśnego koncertu, starajmy się robić to z bezpiecznej odległości, bowiem spotkanie z bykiem, w tak nerwowym dla niego okresie, może być dla człowieka niebezpieczne. Jeleń może wziąć człowieka za rywala. Nie ucieknie, jak to ma na ogół w swoim zwyczaju, tylko zaczeka aby ocenić, kto ważył się zakłócić jego spokój. Ponieważ jest w fazie hormonalnej burzy, może się wyładować, nie patrzy wtedy, kogo i co atakuje.
 
Rykowisko, to wyjątkowe przedstawienie, nie trwa długo. Już na początku października knieja milknie. Wyczerpane jelenie, które podczas rykowiska w ogóle nie jedzą, w końcu mogą odpocząć i odbudować zapasy. Tym bardziej, że byki w okresie rykowiska tracą nawet 20 proc. wagi.

Przygotować się na nadchodzące w ich życiu i w środowisku zmiany, gdyż  zbliża się trudny czas – zima!


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!