| Autor: redakcja1

Krwawiące poroże jeleni

Lato to czas przygotowań dla byków jeleni. Już podczas tych ciepłych dni zaczynają wycierać poroże, aby już niedługo zaprezentować je podczas rykowiska.

Krwawiące poroże jeleni
Byki jeleni można spotkać z grubymi obrośniętymi skórą tykami lub też ze zwisającymi z poroży krwawymi „frędzlami”. U turystów wywołuje to zaniepokojenie o zdrowie zwierzyny. Tymczasem jest to jak najbardziej naturalne zjawisko.
 
Poroże jest nasadzane przez jelenie co roku i rośnie w okrywie skórnej zwanej scypułem, która jest mocno ukrwiona i unerwiona.
 
W momencie skostnienia ostatecznie wykształconych tyk, następuje wycieranie z już niepotrzebnej i martwej okrywy, co często prowadzi do powstania krwawiących ran. Na pięknie ubarwionych, wytartych tykach pozostaje tylko głęboki rysunek rowków po naczyniach krwionośnych, zwany w języku łowieckim „uperleniem”.
 
Jak wyjaśnia Edward Marszałek, Rzecznik Prasowy RDLP W Krośnie, nasadzanie poroża trwa od marca do lipca i jest uzależnione od kondycji oraz wieku byka. Natomiast wycieranie poroża  trwa zaledwie kilka dni. Byki pozostające już w odosobnieniu,  pod koniec  sierpnia przystąpią do rykowiska, walcząc między sobą o względy łań. Każdy z konkurentów będzie starał się zebrać jak największą „chmarę” wokół siebie.
 
Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie żyje 14,6 tys. jeleni, w tym prawie 5 tys. byków w różnym wieku, ponad 7 tys., łań i około 2,5 tys. młodych, zwanych cielakami.
 


Tagi:
źródło: