| Autor: redakcja1

Już po raz drugi pomogli puszczykowi

Pracownicy Nadleśnictwa Kraśnik (RDLP w Lublinie) rok temu zaangażowali się w pomoc puszczykowi, który utknął w kominie jednego z domów mieszkalnych. Historia lubi się powtarzać, w tym roku leśnicy także włączyli się w pomoc kolejnemu pechowcowi.

Już po raz drugi pomogli puszczykowi
W ubiegłym roku pracownicy Nadleśnictwa Kraśnik po raz pierwszy przeżywali historię puszczyka, który zaklinował się w kominie jednego z domów mieszkalnych. Ptak spędził tam ponad tydzień. Mieszkańcy zaniepokojeni dziwnymi odgłosami zlokalizowali ich przyczynę. Jednak pomimo samodzielnych prób oraz pomocy strażaków nie byli w stanie uwolnić ptaka. Po tygodniu spędzonym w kominie bez jedzenia, ptak sam spadł do kominka znajdującego się w salonie mieszkania.
 
Rodzina oddała go wówczas w ręce pana Roberta, miłośnika przyrody i znawcy sów, który zaopiekował się wycieńczonym osobnikiem. W międzyczasie wykonał on budkę lęgową dla ptaka. Wspólnie z leśnikami z Nadleśnictwa Kraśnik zainstalował budkę lęgową na wybranym drzewie.
 
Zaledwie kilka dni temu pan Robert zadzwonił z informacją, że znowu trzeba pomóc w umieszczeniu budki dla puszczyka wyciągniętego z komina.
 
W powieszeniu budki okazały się przydatne „umiejętności alpinistyczne” leśnika, który na co dzień zajmuje się m.in. hodowlą lasu.  Potrafi on wejść na sam wierzchołek drzewa bez używania mechanicznego sprzętu. Jak sam przyznaje - wystarczą liny, uprząż, karabinki, nieco siły, ciut odwagi a przed wszystkim chęci. Widoki z wierzchołków drzew i wrażenia niezapomniane.
 
Z obserwacji budki wywieszonej w ubiegłym roku wynika, że ptaki nie wyprowadziły w niej lęgu. Przyczyną mogło być jej zbyt późne powieszenie. Jednak pod budką znajdowane są pióra i resztki pokarmu, a w sąsiedztwie słychać pohukiwania puszczyka.

Leśnicy mają nadzieję, że działania prowadzone na rzecz puszczyków przyczynią się do rozwoju ich populacji na terenie Nadleśnictwa Kraśnik.

 
Puszczyk to średniej wielkości sowa z rodziny puszczykowatych, pospolicie występująca w Polsce. Można go spotkać w kolorach od szarego przez brązowy do odcieni rudego. Tak jak w przypadku innych ptaków drapieżnych, samice puszczyka są większe od samców. Sowa ta preferuje lasy liściaste, stare parki a nawet zieleń miejską. Gnieździ się w dziuplach drzew, budkach, skrzynkach lęgowych, czasem w dużych gniazdach innych ptaków.
 
Odżywia się drobnymi ssakami, dużymi owadami, jak również płazami i gadami. Prowadzi nocny tryb życia. Coraz częściej aklimatyzuje się również na ternach miejskich, o ile rewir jest obfity w łowisko z preferowanym pokarmem. 
 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!