Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Już po raz drugi pomogli puszczykowi

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Pracownicy Nadleśnictwa Kraśnik (RDLP w Lublinie) rok temu zaangażowali się w pomoc...

Pracownicy Nadleśnictwa Kraśnik (RDLP w Lublinie) rok temu zaangażowali się w pomoc puszczykowi, który utknął w kominie jednego z domów mieszkalnych. Historia lubi się powtarzać, w tym roku leśnicy także włączyli się w pomoc kolejnemu pechowcowi.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


W ubiegłym roku pracownicy Nadleśnictwa Kraśnik po raz pierwszy przeżywali historię puszczyka, który zaklinował się w kominie jednego z domów mieszkalnych. Ptak spędził tam ponad tydzień. Mieszkańcy zaniepokojeni dziwnymi odgłosami zlokalizowali ich przyczynę. Jednak pomimo samodzielnych prób oraz pomocy strażaków nie byli w stanie uwolnić ptaka. Po tygodniu spędzonym w kominie bez jedzenia, ptak sam spadł do kominka znajdującego się w salonie mieszkania.
 
Rodzina oddała go wówczas w ręce pana Roberta, miłośnika przyrody i znawcy sów, który zaopiekował się wycieńczonym osobnikiem. W międzyczasie wykonał on budkę lęgową dla ptaka. Wspólnie z leśnikami z Nadleśnictwa Kraśnik zainstalował budkę lęgową na wybranym drzewie.
 
Zaledwie kilka dni temu pan Robert zadzwonił z informacją, że znowu trzeba pomóc w umieszczeniu budki dla puszczyka wyciągniętego z komina.
 
W powieszeniu budki okazały się przydatne „umiejętności alpinistyczne” leśnika, który na co dzień zajmuje się m.in. hodowlą lasu.  Potrafi on wejść na sam wierzchołek drzewa bez używania mechanicznego sprzętu. Jak sam przyznaje - wystarczą liny, uprząż, karabinki, nieco siły, ciut odwagi a przed wszystkim chęci. Widoki z wierzchołków drzew i wrażenia niezapomniane.
 
Z obserwacji budki wywieszonej w ubiegłym roku wynika, że ptaki nie wyprowadziły w niej lęgu. Przyczyną mogło być jej zbyt późne powieszenie. Jednak pod budką znajdowane są pióra i resztki pokarmu, a w sąsiedztwie słychać pohukiwania puszczyka.

Leśnicy mają nadzieję, że działania prowadzone na rzecz puszczyków przyczynią się do rozwoju ich populacji na terenie Nadleśnictwa Kraśnik.

 
Puszczyk to średniej wielkości sowa z rodziny puszczykowatych, pospolicie występująca w Polsce. Można go spotkać w kolorach od szarego przez brązowy do odcieni rudego. Tak jak w przypadku innych ptaków drapieżnych, samice puszczyka są większe od samców. Sowa ta preferuje lasy liściaste, stare parki a nawet zieleń miejską. Gnieździ się w dziuplach drzew, budkach, skrzynkach lęgowych, czasem w dużych gniazdach innych ptaków.
 
Odżywia się drobnymi ssakami, dużymi owadami, jak również płazami i gadami. Prowadzi nocny tryb życia. Coraz częściej aklimatyzuje się również na ternach miejskich, o ile rewir jest obfity w łowisko z preferowanym pokarmem. 
 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Analiza rynku nawozów mineralnych oraz cen nawozów w marcu 2018r.
 • Analiza rynku nawozów mineralnych oraz cen nawozów w marcu 2018r.

  Zapraszamy do zapoznania się z analizą rynku nawozów mineralnych oraz cen nawozów w marcu 2018r. Zestawienie zostało przygotowane w Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie na podstawie informacji...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
 • Razem łatwiej
 • Razem łatwiej

  Wnioski o przyznanie wsparcia na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów" PROW 2014 - 2020 będzie można składać od 30 października do 28 grudnia 2017 r. w Oddziałach Regionalnych...
 • Rolnicy, którzy ponieśli straty wskutek sierpniowych nawałnic będą mogli składać wnioski o pomoc
 • Rolnicy, którzy ponieśli straty wskutek sierpniowych nawałnic będą mogli składać wnioski o pomoc

  Pomoc jest skierowana do producenta rolnego, któremu został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji...
 • I wiesz, co jesz - jajko
 • I wiesz, co jesz - jajko

  Zapraszamy do zapoznania się z kolejną częścią naszych kulinarnych opowieści. Bohaterem świątecznej edycji "I wiesz, co jesz" na Portalu Gospodarz.pl jest... jajko. Tekst został do nas...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl