| Autor: redakcja1

Krzyżackie topory w warmińskich lasach

Nietypowego odkrycia dokonali saperzy, którzy usuwają niewybuchy w Nadleśnictwie Wipsowo na Warmii. Wykopali trzy średniowieczne topory bojowe.

Krzyżackie topory w warmińskich lasach

Na terenie Nadleśnictwa Wipsowo od kilku dni znów pracują saperzy. Mają oni dokończyć usuwanie z terenu nadleśnictwa niewybuchów, które podczas II wojny światowej pozostawiły tu niemieckie wojska. (Tylko z obszaru Nadleśnictwa Wipsowo saperzy wywieźli niemal 8 tys. sztuk różnego kalibru pocisków).

Podczas obecnie prowadzonych prac saperzy znaleźli także znacznie starszą broń. W jednym ze stanowisk wykopali trzy topory.

Współpracująca z saperami archeolog oceniła, że broń ta została wyprodukowana w średniowieczu – wyjaśnia Wojciech Matuszak, nadleśniczy Nadleśnictwa Wipsowo.

Bojowe topory prawdopodobnie należały do rycerzy z zakonu krzyżackiego. Po zakończeniu prac konserwatorskich krzyżackie topory zostaną  przekazane do Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!