| Autor: mikolaj

Lasy Państwowe wpłacą 1,6 mld zł do budżetu państwa w latach 2014-2015

W dniu 2 stycznia 2014 r. doszło do spotkania ministra środowiska Macieja Grabowskiego i wiceministra środowiska Janusza Zaleskiego z kierownictwem Lasów Państwowych, dyrektorami regionalnych dyrekcji LP, przedstawicielami Towarzystwa Przyjaciół Lasu, Polskiego Towarzystwa Leśnego, Instytutu Badawczego Leśnictwa, Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, Związku Leśników Polskich w RP oraz KSZNiL NSZZ Solidarność dotyczące projektu nowelizacji ustawy o lasach.

Lasy Państwowe wpłacą 1,6 mld zł do budżetu państwa w latach 2014-2015

Minister środowiska wskazał na konieczność wsparcia budżetu przez Lasy Państwowe, uzasadniając to nadwyżkami finansowymi, którymi dysponują LP. Projekt nowelizacji ustawy o lasach, zgodnie z propozycją resortu środowiska, przewiduje dwie wpłaty po 800 mln zł: jedną w roku 2014, drugą - w 2015. Na kolejne lata wiceminister środowiska Janusz Zaleski przedstawił 3 propozycje rozwiązań:

  • coroczną wpłatę w wysokości 100 mln zł rocznie;
  • coroczną wpłatę w wysokości 40 proc. zysku netto Lasów Państwowych;
  • coroczną wpłatę w wysokości 2 proc. przychodów ze sprzedaży drewna przez Lasy Państwowe.

Janusz Zaleski zaznaczył, że pieniądze pozyskane z Lasów Państwowych zostaną przeznaczone na budowę i utrzymanie dróg lokalnych.

Uczestnicy spotkania wskazali na konieczność systemowych rozwiązań w zakresie przekazywania nadwyżek finansowych przez LP.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o lasach ma być przedmiotem obrad Rady Ministrów w dniu dzisiejszym - 7 stycznia 2014 r.

Aktualizacja


Rada Ministrów zdecydowała sie na "trzecią" propozycję, która zakłada coroczną wpłatę w wysokości 2 proc. przychodów ze sprzedaży drewna przez Lasy Państwowe. W 2012 roku przychody wypracowane przez Lasy Państwowe sięgnęły 6,3 mld zł, co dałoby budżetowi wpływy na poziomie ok. 125 mln zł.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!