| Autor: redakcja1

Leśne atrakcje nie tylko dla najmłodszych

Pójście nauki w las wcale nie musi być czymś złym. Okazało się, że połączenie nauki i lasu przynosi nad podziw pozytywne efekty. Przekonali się o tym ci, którzy 18 i 19 maja odwiedzili leśne miasteczko podczas Dni SGGW.

Leśne atrakcje nie tylko dla najmłodszych
Tuż u boku wielu stoisk edukacyjnych, przygotowanych przez koła naukowe i wydziały Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, jak co roku powstało leśne miasteczko. Przyciągało gości nie tylko kolorami, ale przede wszystkim specjalnie przygotowanymi atrakcjami. Ich wspólnym mianownikiem było hasło „Dobre, bo z lasu". W leśnym miasteczku, przygotowanym przez warszawskich leśników każdy mógł zaczerpnąć wiedzy o tym jakie korzyści można zyskać z lasu.
 
Las pełni wiele funkcji i każdy z nas może korzystać z niego na swój sposób. Ci którzy budują dom, wiedzą, że najlepszym surowcem budowlanym jest drewno. Możemy to zauważyć w nowoczesnym, a zarazem ekologicznym budownictwie. Leśnicy przygotowali małą próbę zastosowań konstrukcyjnych drewna, dając możliwość samodzielnego zbudowania małego domu czy też mostu Leonarda, który do powstania nie wymaga gwoździ.
 
O tym jakie cechy fizyczne posiada drewno, jaka jest jego gęstość i twardość, mogli przekonać się wszyscy ci, którzy wzięli do ręki młotek i próbowali wbić gwóźdź w drewniany wałek lub dokonać prostej przerzynki drewna. Dla wielu zadanie to okazało się trudniejsze niż zakładali.
 
Różnorodność atrakcji przygotowanych przez leśników, była symbolem biologicznej różnorodności występującej w lasach. Uczestnicy poznawali las wykorzystując wszystkie zmysły, łącznie ze smakiem i węchem.
 
Goście cieszyli się z możliwości spotkania i rozmowy z leśnikami, podkreślali również dużą wartość edukacyjną przygotowanych przez nich działań, a leśnicy podpowiadali jak racjonalnie i odpowiedzialnie korzystać z wszystkich funkcji lasu.


Tagi:
źródło: