Kategorie
Zobacz również tu
-
Pistacjowy zawrót głowy
2025-04-29 -
Ceny skupu mleka w Polsce
2025-04-29 -
Ceny drobiu w Polsce (20.04.2025)
2025-04-29
Poznaj produkty
-
PROKMAR DF-304 4WD Euro3 30KM
2014-02-05 -
Wozy paszowe Blattin AVM
2013-08-26 -
Przyczepa hakowa Kameleon
2014-05-21 -
Łyżka LR095 do ładowarki, do tura
2012-07-05
Leśne uroczysko w Rudawce Rymanowskiej
Kamienny obelisk przy wodospadzie spływającym do Wisłoka w Rudawce Rymanowskiej, odsłonięto w niedzielę 25 sierpnia. Miejsce to często odwiedzał kardynał Karol Wojtyła.

To leśne uroczysko było dla niego miejscem wypoczynku, dawało mu natchnienie. Zostawiło też swój ślad w poezji Jana Pawła II. Staraniem leśników z Nadleśnictwa Rymanów ten ukryty przed ludźmi zakątek został oznakowany i udostępniony. 25 sierpnia, w kolejnym dniu wielkiej imprezy, jaką było XIII Pożegnanie Wakacji w Rudawce Rymanowskiej, miał miejsce ów leśny akcent.
Po polowej mszy świętej uczestnicy udali się pod wysoką skałę w przełomie Wisłoka, gdzie w latach 70. wielokrotnie incognito przyjeżdżał kardynał Karol Wojtyła. Tu w namiocie spędzał czas na wypoczynku i modlitwie, na ołtarzu z kamienia odprawiał msze polowe. Przy niskim stanie wód Wisłoka przeprawiono się przez rzekę. Tam, na jej stromym brzegu leśnicy z Nadleśnictwa Rymanów ustawili kamienny obelisk i tablicę informacyjną. Oczyścili także otoczenie, umożliwiając dojście do wodospadu kilkumetrowej wysokości.
- To wyjątkowo urocze miejsce, z nimbem pewnej tajemnicy, i przyciągało ludzi od lat. Niektórzy uważali nawet, że powinno takim pozostać - mówił Bogusław Famielec, nadleśniczy Nadleśnictwa Rymanów. – Uznaliśmy jednak, że jest to swego rodzaju leśny ślad wiary, pozostawiony przez najsłynniejszego z Polaków ostatnich czasów. Dlatego społecznym sumptem udostępniliśmy to „leśne sanktuarium” dla szerszych kręgów, a zamocowana tutaj tablica informacyjna daje rzetelną wiedzę na temat pobytu kardynała Karola Wojtyły.
Obok, na niewielkim placyku, posadzono 10 kłokoczek południowych - rośliny znanej w tradycji chrześcijańskiej, a występującej najliczniej w Polsce właśnie w Beskidzie Niskim. Pierwszy krzew posadzili Wanda i Andrzej Półtawscy - przyjaciele Karola Wojtyły z czasów jego beskidzkich wędrówek. Jednym z sadzących był też ks. Julian Bartnik, proboszcz z Lubli - pszczelarz, myśliwy, hodowca koni i… absolwent Technikum Leśnego w Lesku.
XIII Pożegnanie Wakacji w Rudawce Rymanowskiej to wielkie spotkanie rolników i hodowców bydła i koni z całego regionu. Tysiące uczestników trzydniowej imprezy zwiedzało liczne ekspozycje, słuchało koncertów, podziwiało zawody zaprzęgów konnych, zmagania koni huculskich na górskich przeszkodach, wreszcie degustowało potrawy, w tym znakomitą podkarpacką wołowinę. Swoją obecność stoiskiem edukacyjnym zaznaczyli też leśnicy z Nadleśnictwa Rymanów.
Głównym organizatorem całej imprezy był Instytut Zootechniki w Odrzechowej.
