| Autor: redakcja1

Leśne zwiastuny wiosny

Cieplejsze dni wywabiły spod ziemi pierwsze wiosenne kwiaty. Najwcześniej zakwitającymi leśnymi kwiatami są śnieżyce wiosenne i ranniki zimowe. Należą do największych florystycznych atrakcji przedwiośnia, które można obserwować w wielkopolskich lasach.

Leśne zwiastuny wiosny
Oznak nadchodzącej wiosny jest coraz więcej. Na każdym kroku widać, że las powolutku zaczyna tętnić życiem. Wystarczy tylko zatrzymać się i rozejrzeć, wsłuchać w otaczającą przyrodę. Słychać melodyjny śpiew kosów o świcie, klucze wracających z zimowisk żurawi czy zobaczyć przebijające się nieśmiało z ziemi ranniki i śnieżyce. To właśnie te ostatnie wzbudzają w Wielkopolsce co roku olbrzymie zainteresowanie.
 
Mieszkańcy Poznania i okolic zwiastunów wiosny mogą szukać  niedaleko granic miasta, na terenie leśnictwa Uchorowo (Nadleśnictwo Łopuchówko). To właśnie tam  znajduje się największe stanowisko na nizinach śnieżycy wiosennej (Leucojum vernum), podobnej z wyglądu do znanych przebiśniegów, lecz o dużo większych kwiatach. Jej masowy zakwit przypomina ogromny dywan utkany z białych płatków rozsypany niedbale po całym lesie.
 
Zmierzając w kierunku śnieżycy, po drodze warto zatrzymać się w przy Pałacu Podworskim w Radojewie koło Poznania, gdzie na granicy Parku Krajobrazowego Radojewo co roku kwitną żółte ranniki  zimowe (Eranthis hyemalis).
 
Ścieżka z rannikami rozpoczyna się za Pałacem i prowadzi w głąb starodrzewiu. Warto odejść kawałek dalej i wdrapać się na niewielkie wzniesienia, z których roztacza się cudowny widok na żółte kobierce malutkich ranników. Ranniki niczym bryłki złota porozrzucane po lesie, kontrastują z jeszcze zimowym lasem i aurą.
 
Kwitną najwcześniej, gdyż od lutego do marca. Ich łacińska nazwa Eranthis hyemalis pochodzi od greckich słów: er – wiosna, anthos – kwiat i słowa hyems – zima. W tym roku ranniki zdecydowanie wyprzedziły śnieżyce, które w związku z bardzo mroźnymi dniami jeszcze śpią. Urok tysięcy malutkich żółtych kielichów z pewnością zachwyci. Nie wolno jednak ich zrywać.
 
Kwitnącymi zapowiedziami wiosny są także śnieżyce wiosenne. W Polsce śnieżyce wiosenne występuje w stanie naturalnym w Sudetach i Karpatach, szczególnie licznie w Bieszczadach, na wysokościach 530-1180 m n.p.m.


Tagi:
źródło: