Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Leśnicy już myślą o świętach

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Ponad dwa miesiące poszukiwań i już jest! Leśnicy z Gdańska znaleźli bożonarodzeniowe...

Ponad dwa miesiące poszukiwań i już jest! Leśnicy z Gdańska znaleźli bożonarodzeniowe drzewko, które będzie ozdobą Długiego Targu.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


W poniedziałek zakończyło się wypatrywanie drzewa bożonarodzeniowego dla Gdańska. Poszukiwania trwały długie i nerwowe niemal trzy miesiące. Ale udało się – gdańscy leśnicy wreszcie ją znaleźli. Właśnie zapadła decyzja – tegoroczny świąteczny świerk, który stanie w centrum Gdańska, przyjedzie z leśnictwa Chynowo położonego w Nadleśnictwie Choczewo.
 
- Poszukiwania były bardzo nerwowe. Wszystko przez to, że w ciągu ostatnich kilku lat choinki przyjeżdżały do Gdańska z Nadleśnictwa Lipusz. Po sierpniowym huraganie lasy Lipusza praktycznie przestały istnieć, dlatego zachodziła poważna obawa, że w tym roku będzie problem ze znalezieniem odpowiedniego drzewa – mówi dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku Adam Kwiatkowski.
 
Ponieważ, jak wyjaśnia dyrektor RDLP w Gdańsku, nie o byle drzewko chodzi! Musi to być to świerk pospolity, mieć około 25 metrów wysokości, maksymalną średnicę pnia ok. 60 cm oraz – to było kryterium najważniejsze – musi być do niego odpowiedni dojazd (po choinkę przyjeżdża ciężki sprzęt, czyli 80 tonowy dźwig i podobnej wagi gigantyczna przyczepa). - Było siedem wytypowanych drzew położonych w trzech miejscach Pomorza, ostatni typ okazał się tym najlepszym - dodaje Adam Kwiatkowski.
 
Poszukiwania bożonarodzeniowego drzewa zaczęły się pod koniec sierpnia. Wtedy to leśniczowie wszystkich 15 nadleśnictw podlegających RDLP w Gdańsku wyruszyli w teren zaopatrzeni w wytyczne dotyczące wyglądu idealnego drzewa. Tylko w trzech nadleśnictwach – Elblągu, Kartuzach i Choczewie udało się znaleźć odpowiednie drzewa – wszystkie miały od 16 do 25 metrów wysokości.
 
Ostatecznie po obejrzeniu wszystkich typów, miejscy urzędnicy wybrali ostatnią choinkę – świerk rosnący w Chynowie.
 
- Jest bardzo piękny i gęsty. Rośnie przy dobrej drodze dojazdowej, mam nadzieję, że przy wycinaniu i transportowaniu go nie będzie komplikacji i drzewo na Długim Targu w Gdańsku będzie wyglądać równie pięknie, jak teraz – u nas – podkreśla szef Nadleśnictwa Choczewo Bartłomiej Obajtek.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl