Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Leśnicy sprzątają w Puszczy, chronią rzadki gatunek

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Kilka przyczep oraz duży kontener śmieci wywieziono z ostoi chronionego gatunku na terenie...

Kilka przyczep oraz duży kontener śmieci wywieziono z ostoi chronionego gatunku na terenie puszczańskiego Nadleśnictwa Browsk. Sprzątnie tego wyjątkowego miejsca, to wspólna akcja miejscowych leśników i pracowników gminy Narewka.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


8 czerwca podczas wielu godzin pracy śmieci wywieziono z tzw. użytku ekologicznego w leśnictwie Lewkowo. Tamtejszy zbiornik zamieszkują chronione traszki.
 
Leśnicy podkreślają, że dbanie o ostoje traszek jest jedną z form ochrony tych płazów ogoniastych wiodących wodno-lądowym tryb życia. W Puszczy Białowieskiej żyją dwa gatunki traszek: zwyczajna (Lissotriton vulgaris) i grzebieniasta (Triturus cristatus).
 
Stan środowiska lądowego otaczającego zbiornik, w którym żyją płazy, jest również bardzo ważny, gdyż zwierzęta mają większą możliwość migracji do innych miejsc.
 
Niestety, zbiornik w leśnictwie Lewkowo był także jednym z najbardziej zaśmieconych w okolicy. W oczku wodnym, w którym żyje chroniony gatunek znaleziono m.in. części elewacji po rozbiórce domu, opony i inne elementy samochodów,  plastiki czy szkło.
 
Łącznie wywieziono trzy przyczepy śmieci oraz zapełniono jeden duży kontener, do uprzątnięcia dzikiego wysypiska potrzebny był nawet ciężki sprzęt.
 
W wynoszenie śmieci zaangażowało się niemal 50 osób, uzbrojonych w wodery, gumiaki, rękawice i worki na odpady.
 
Nie po raz pierwszy pracownicy Nadleśnictwa Browsk likwidowali dzikie wysypiska w okolicach wsi przyległych do Puszczy. - Nadal nas to dziwi, że ludzie nie dbają o wspólne dobro. Niestety, wciąż istnieje konieczność uświadamiania społeczeństwu, iż zaśmiecanie lasów jest czymś złym i szkodliwym – mówią leśnicy z Browska.
 
Puszcza Białowieska uchodzi za jeden z najpiękniejszych lasów w Europie, niestety z powodu dużego ruchu turystycznego jest także jednym z najbardziej zaśmiecanych. Często zdarza się, że śmieci są wyrzucane wprost z jadącego samochodu, czy podczas pieszych wędrówek po lesie. To powód dlaczego wzdłuż dróg, ścieżek edukacyjnych, szlaków turystycznych, ale także w miejscach chronionych można natknąć się na wysypiska śmieci. 
 
- Dla wspólnego dobra, warto zrozumieć jak ważne jest to, aby każdy z nas pozostawiał po sobie porządek i sprzątał śmieci! Mamy nadzieję, że po tegorocznym sezonie turystycznym nie będzie konieczności organizowania podobnych akcji – podkreślają leśnicy.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Leśnicy sprzątają w Puszczy, chronią rzadki gatunek
 • Leśnicy sprzątają w Puszczy, chronią rzadki gatunek

  Kilka przyczep oraz duży kontener śmieci wywieziono z ostoi chronionego gatunku na terenie puszczańskiego Nadleśnictwa Browsk. Sprzątnie tego wyjątkowego miejsca, to wspólna akcja miejscowych...
 • Śmieci mogą nas drogo kosztować
 • Śmieci mogą nas drogo kosztować

  NIK o realizacji zadań gminy w zakresie zagospodarowania odpadów komunalnych
 • Pożary składowisk – stop patologiom w gospodarce odpadami
 • Pożary składowisk – stop patologiom w gospodarce odpadami

  W ostatnim czasie nasiliła się liczba pożarów składowisk odpadów. Ministerstwo Środowiska dostrzega wagę problemu i przygotowało propozycje rozwiązań, aby takie sytuacje nie powtarzały się...
 • Wpadli na gorącym uczynku
 • Wpadli na gorącym uczynku

  W ciągu trzech ostatnich miesięcy na terenie tylko jednego nadleśnictwa zatrzymano trzech kłusowników. W Nadleśnictwie Lubartów (RDLP Lublin) zakończono tegoroczną akcję przeciwko kłusownikom.
 • Chciał zaoszczędzić, dostał mandat
 • Chciał zaoszczędzić, dostał mandat

  Wiosna to czas remontów i domowych porządków. Niestety, czasami widać to także w lesie, gdzie nieuczciwi „fachowcy” wyrzucają odpady budowlane. Jeden z nich dostał wysoki mandat.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl