Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
LP: Zrównoważona gospodarka leśna to nie dewastacja

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Gdzie podziały się uczęszczane od lat leśne ścieżki? Co stało się z ulubionym miejscem...

Gdzie podziały się uczęszczane od lat leśne ścieżki? Co stało się z ulubionym miejscem grzybobrania? Krajobraz po wycięciu drzew wzbudza w nas uczucie pustki. Czy jednak chcielibyśmy zrezygnować z tak naturalnego, ekologicznego - i co najważniejsze - odnawialnego surowca, jakim jest drewno? - pytają Lasy Państwowe.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


I odpowiadają - Chyba nie trzeba długo czekać na odpowiedź. Każdy z nas dostrzega zalety tego surowca. Drewno otacza nas ze wszystkich stron. To właśnie z niego wykonane są domy, okna, meble, przedmioty gospodarstwa domowego, zabawki. Używany jest do produkcji papieru, dostarcza ciepła i energii. Jest to zaledwie kilka z szacowanych ponad 30 tys. zastosowań tego surowca.

Jak wskazują leśnicy, wykonywane przez nicj prace nie są powodem, aby martwić się o trwałość polskich lasów. Każdy zrąb przeznaczony jest do odnowienia, czyli wprowadzenia nowego pokolenia lasu. W Polsce pozyskuje się masę drewna odpowiadającą równowartości 60 proc. rocznego przyrostu, co oznacza, że nie tylko leśnicy nie „rabują" drewna, ale dodatkowo jego zapasy rokrocznie zwiększają się o pozostałe 40 proc. W innych krajach procent pozyskania jest znacznie większy. W Finlandii pozyskuje się 82 proc., w Szwecji 93 proc., do blisko 100 proc. w Szwajcarii. Nawet wymiar pozyskania nie zagraża trwałości lasów. W Polsce, dzięki Krajowemu Programowi Zwiększania Lesistości od lat zwiększa się także powierzchniowy udział lasów. W 1945 r. lesistość Polski wynosiła zaledwie 21 proc., a obecnie zwiększona została już do blisko 30 proc. Należy pamiętać, że cykl życia drzew jest zdecydowanie dłuższy niż roślin rolniczych, a efekty pracy leśników, należy oceniać w perspektywie dziesiątek lat.

Głównym zadaniem Lasów Państwowych jest zrównoważona gospodarka leśna, dzięki której las ma spełniać różnorodne funkcje. Wykorzystanie gospodarcze drzewostanów stwarza finansowe warunki do realizacji pozostałych funkcji – społecznych i ochronnych. Nie jest możliwym, by gospodarować w danym drzewostanie spełniając jednocześnie wszystkie funkcje; musi nastąpić przestrzenne ich rozdzielenie. Jeśli las cechuje się wysokimi walorami przyrodniczymi – np. jest miejscem występowania rzadkich gatunków zwierząt i roślin, odstępuje się od wycinki drzew i obejmuje go specjalną ochroną, tworząc rezerwaty czy parki narodowe. Drzewostan gospodarczy to las, dzięki któremu możemy zaopatrywać polski rynek w drewno. Las ten osiągnął tzw. wiek rębności (dla sosny wynoszący około 120 lat). Od tego momentu, dalszy wzrost drzew wiązać się będzie ze stopniową utratą najbardziej pożądanych na rynku drzewnym, cech jakościowych i technicznych drewna.
 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +2 pkt. razem głosów: 2

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl