Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Miedziany połysk wśród sosen

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Właśnie teraz w sosnowych lasach zaczynają się pojawiać miedziaki sosnowce, najwięksi...

Właśnie teraz w sosnowych lasach zaczynają się pojawiać miedziaki sosnowce, najwięksi przedstawiciele bogatków w Polsce.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Miedziak sosnowiec (Chalcophora mariana)  swoją nazwę zawdzięcza miedzianemu połyskowi czarnego chitynowego pancerza. Dzięki niemu trudno pomylić go z innymi owadami. Także kształt ciała oraz wielkość są bardzo charakterystyczne, jego wielkość waha się od 20 do 32 mm.
 
Miedziaki są bardzo ruchliwe i ostrożne. Zwykle wygrzewają się na leżącym drewnie sosnowym, a przy najmniejszym zagrożeniu ratują się ucieczką. Aby im się dobrze przyjrzeć trzeba wybrać się do lasu w pochmurne dni, wtedy są bardziej ospałe i dają się wziąć w ręce. Chrząszcze te są widoczne na powierzchni aż do lipca.
Larwy rozwijają się w martwym drewnie sosnowym lub świerkowym. Najczęściej w pniakach lub innych fragmentach mających kontakt z ziemią.
 
Owady dorosłe składają jaja w tunelach wydrążonych w drewnie. Po około dwóch tygodniach wylęgają się z nich larwy, których rozwój może trać nawet sześć lat. Choć mogłoby się wydawać, że odżywiają się tylko drewnem, do ich rozwoju niezbędne są substancje wytwarzane przez zasiedlające martwe drewno grzyby. Przepoczwarczenie następuje w kolebkach znajdujących się tuż pod powierzchnią gleby.
 
Przez leśników uważany za sprzymierzeńca, ponieważ pomaga w rozkładzie drewna. Jeśli jednak zasiedli drewno konstrukcyjne mające kontakt z glebą (np. słupy, podkłady kolejowe) uznaje się go za szkodnika.
 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Niewielkie zasoby wody w Polsce. Jak poprawić gospodarkę wodną?
 • Niewielkie zasoby wody w Polsce. Jak poprawić gospodarkę wodną?

  Największe jezioro na Mazowszu – Jezioro Zdworskie – wysycha. Z analiz naukowców z Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska SGGW, którzy od 10 lat prowadzą tam badania hydrologiczne,...
 • Miedziany połysk wśród sosen
 • Miedziany połysk wśród sosen

  Właśnie teraz w sosnowych lasach zaczynają się pojawiać miedziaki sosnowce, najwięksi przedstawiciele bogatków w Polsce.
 • Zakopał skradzione drewno
 • Zakopał skradzione drewno

  Niezwykłą pomysłowością wykazał się mężczyzna, który chciał ukryć skradzione z lasu drewno.
 • Leśne atrakcje nie tylko dla najmłodszych
 • Leśne atrakcje nie tylko dla najmłodszych

  Pójście nauki w las wcale nie musi być czymś złym. Okazało się, że połączenie nauki i lasu przynosi nad podziw pozytywne efekty. Przekonali się o tym ci, którzy 18 i 19 maja odwiedzili...
 • Oxytree na targach w maju 2018
 • Oxytree na targach w maju 2018

  O szybko rosnącym drzewie Oxytree, jego wyjątkowych właściwościach i sposobie na wielokrotny zysk z dobrej jakości drewna będziemy mieli okazję usłyszeć aż na 7. imprezach targowych w maju,...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl