| Autor: redakcja1

Miłe spotkanie ze żmijowym kwieciem

Żmijowiec zwyczajny, chociaż jest bardziej okazały i zdecydowanie większy, to jest kuzynem niewielkiej niezapominajki. Obecnie trwa kwitnienie tej byliny.

Miłe spotkanie ze żmijowym kwieciem
Żmijowiec zwyczajny swoją ciekawą nazwę zawdzięcza wystającym z korony pręcikom przypominającym język żmii oraz temu, że w przeszłości był używany przeciw ukąszeniom tych gadów.
 
Bylina ta należy do tej samej rodziny co żywokost, ogórecznik, miodunka, farbownik czy niezapominajka, czyli rodziny ogórecznikowatych, szorstkolistnych.
 
Tworzy zwarte kępy, dorastające nawet do 80 cm wysokości. Uwagę zwracają niesamowite, niebieskie kwiatostany, które wyrastają w kłosach. Roślina kwitnie aż od czerwca do października.

Co ciekawe, kwiaty wytwarza dopiero w drugim roku. Żmijowiec jest rośliną dwuletnią, w pierwszym roku wykształca tylko rozetę liści przykorzeniowych, w drugim wyrasta kłująca, owłosiona łodyga zakończona kwiatostanem. Kwiaty są grzbieciste, najpierw różowe potem przebarwiają się na niebiesko. Natomiast odmiany ogrodowe mają kwiaty białe, różowe, purpurowe czy granatowe. Po przekwitnięciu roślinę delikatnie przycina się. Rozmnaża się przez sadzonki lub wysiew nasion wiosną.

 
Bylina ta, jeśli chodzi o glebę to nie jest wybredna. Rośnie na nieużytkach, przydrożach, wzgórzach, miejscach kamienistych, na glebie raczej suchej i niezbyt wilgotnej (na żyznej i wilgotnej rośnie zbyt bujnie i kwitnie słabiej). Ważne, żeby było tam ciepło. 
 
Żmijowiec jest rośliną miododajną. Bardzo obficie wydziela nektar, a jego głębokie kwiaty skrywają nektar łatwo dostępny jedynie dla trzmieli, ale pszczoły miodne potrafią również z niego korzystać. 

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: