Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Miliony drzew posadzą szczecińscy leśnicy

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Leśnicy ze szczecińskiej dyrekcji Lasów Państwowych do końca kwietnia łącznie posadzą 40...

Leśnicy ze szczecińskiej dyrekcji Lasów Państwowych do końca kwietnia łącznie posadzą 40 mln młodych drzew. W całej Polsce w ciągu jednego roku leśnicy sadzą ok. 500 mln drzew.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Młody las zajmie powierzchnię 5 500 ha, czyli niemal tyle ile wynosi powierzchnia szczecińskiego Jeziora Dąbie. Leśnicy głównie posadzą dąb, buk i sosnę.
W lasach, gdzie rosną już kilkudziesięcioletnie, czyli w drzewostanach dojrzałych, wycina się drzewa, które zastąpi młode pokolenie. W ten sposób prowadzona jest wymiana pokoleń w lesie. W miejsce każdego pozyskanego dojrzałego drzewa sadzi się kilkanaście młodych drzew.
Odnowienia zapewniają utrzymanie ciągłości lasu, a powierzchnia lasów nie zmniejsza się.  Tak jak w każdej żywej populacji, również w przypadku ekosystemu leśnego potrzebne są młode pokolenia drzew, które zastąpią część "starego" już lasu.
Warto pamiętać, że leśnicy dostarczają społeczeństwu ekologiczny surowiec jakim jest drewno.
Poza odnowieniami, równocześnie są prowadzone zalesienia, czyli sadzenie drzew w miejscach, gdzie dotychczas lasu nie było, np. na gruntach porolnych i nieużytkach. Dzięki zalesieniom sukcesywnie zwiększa się powierzchnia lasów w kraju. W tym roku na terenie szczecińskiej dyrekcji LP przybędzie 100 ha całkowicie nowego lasu, co odpowiada powierzchni 140 boisk do piłki nożnej.
Część powierzchni odnawiana jest w sposób naturalny, tzn. nasiona spadają z drzew na odpowiednio przygotowaną przez leśników glebę. W sprzyjających warunkach atmosferycznych nasiona kiełkują i wyrastają z nich młode drzewka. W tym roku w sposób naturalny odnowione zostanie 550 ha lasu.
W ramach Krajowego Programu Zwiększania Lesistości od 1995 r. na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie zalesiono już ponad 14 tys. ha  gruntów rolnych i nieużytków.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Niewielkie zasoby wody w Polsce. Jak poprawić gospodarkę wodną?
 • Niewielkie zasoby wody w Polsce. Jak poprawić gospodarkę wodną?

  Największe jezioro na Mazowszu – Jezioro Zdworskie – wysycha. Z analiz naukowców z Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska SGGW, którzy od 10 lat prowadzą tam badania hydrologiczne,...
 • Lasy Państwowe zaczęły pszczeli projekt
 • Lasy Państwowe zaczęły pszczeli projekt

  20 maja po raz pierwszy będzie obchodzony Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez ONZ. Także w tym roku Lasy Państwowe rozpoczęły nowy projekt „Pszczoły wracają do lasu”.
 • Oxytree na targach w maju 2018
 • Oxytree na targach w maju 2018

  O szybko rosnącym drzewie Oxytree, jego wyjątkowych właściwościach i sposobie na wielokrotny zysk z dobrej jakości drewna będziemy mieli okazję usłyszeć aż na 7. imprezach targowych w maju,...
 • Klony Bartka gotowe do podróży
 • Klony Bartka gotowe do podróży

  Do Nadleśnictwa Daleszyce (RDLP w Radomiu) właśnie dotarły sadzonki dębów, a dokładnie klony wiekowego Bartka.
 • Wspólnie z leśnikami sadzili las
 • Wspólnie z leśnikami sadzili las

  W białostockich nadleśnictwach trwa akcja Sadzimy 1000 drzew na minutę. Co roku w całej Polsce sadzi się 500 mln drzew, a w regionie północno-wschodniej Polski aż 30 mln.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl