Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
O sytuacji wokół Puszczy Białowieskiej

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Puszcza Białowieska to jeden z najlepiej udokumentowanych obiektów przyrodniczych na świecie...

Puszcza Białowieska to jeden z najlepiej udokumentowanych obiektów przyrodniczych na świecie pod względem historii użytkowania. Najstarsze mapy (tzw. mapy wchodów) pochodzą z XVI wieku. Jest to obiekt, który był użytkowany przez człowieka. Najbardziej intensywny okres przypadał na czas I Wojny Światowej i po niej. Użytkowanie Puszczy potwierdzają też zdjęcia prezentujące działalność człowieka.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


- Wpisanie Puszczy Białowieskiej na listę dziedzictwa przyrodniczego UNESCO odbyło się niezgodnie z prawem i bez konsultacji z lokalną społecznością. Zabiegamy, aby Puszcza została wpisana na listę dziedzictwa kulturowo-przyrodniczego, gdyż jest świetnie udokumentowanym obiektem pod względem historii użytkowania – podkreśla prof. Jan Szyszko, minister środowiska.
 
Minister Jan Szyszko przypomina, że cały obszar Puszczy po stronie polskiej został objęty siecią Natura 2000.

- Wyznaczyliśmy obszary i siedliska. Natura 2000 mówi, że to co wskazaliśmy powinno być w takim samym stanie zachowane – mówi minister Szyszko.

- Tymczasem obecnie zanikają siedliska, priorytetowe z punktu widzenia UE, jak również gatunków związanych z tymi siedliskami.

 
Minister dodał także, że Puszcza Białowieska została wpisana na listę dziedzictwa przyrodniczego UNESCO.

- Teraz mamy tego rodzaju sytuację. Z jednej strony prawo Unii Europejskiej, które mówi: musicie chronić siedliska i gatunki tam występujące, czyli ochrona czynna, a z drugiej UNESCO, według którego Puszcza powinna pozostać nietknięta ręką człowieka i nie można jej użytkować czyli ochrona bierna. Minister zaznaczył, że Polska będzie zabiegała o to, by Puszcza była obiektem dziedzictwa kulturowo-przyrodniczego, a nie tylko przyrodniczego, gdyż działalność człowieka w Puszczy widoczna jest gołym okiem.

 
Puszcza Białowieska po stronie polskiej ma około 60 tys. hektarów, z czego blisko 10 tys. hektarów zajmuje Białowieski Park Narodowy. Pozostała część, czyli ponad 50 tys. hektarów są to lasy gospodarcze nadleśnictw: Browsk, Białowieża i Hajnówka.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Narewkowska będzie bezpieczna dla przyrody i użytkowników
 • Narewkowska będzie bezpieczna dla przyrody i użytkowników

  Do modernizacji drogi Narewkowskiej zostanie użyta specjalna mieszanka mineralno-emulsyjna. Technologia jej ułożenia nie wymaga użycia wysokiej temperatury.
 • Leśne mrożonki czekają w banku genów
 • Leśne mrożonki czekają w banku genów

  W Leśnym Banku Genów Kostrzyca już jest przechowywanych 1142 zasoby genowe. Obecnie trwają dalsze prace nad archiwizowaniem okazów zielnikowych roślin Puszczy Białowieskiej.
 • W Wielkanoc do Puszczy Białowieskiej
 • W Wielkanoc do Puszczy Białowieskiej

  Zdecydowana większość puszczy znajdująca się pod zarządem Lasów Państwowych i najpopularniejsze szlaki turystyczne i drogi są otwarte. Jednak stojące w pobliżu niektórych dróg i szlaków...
 • Zakwitły pierwsze oznaki wiosny
 • Zakwitły pierwsze oznaki wiosny

  Chociaż zima nadal trwa to, gdy tylko słońce mocniej przygrzeje, od razu można zauważyć pierwsze, niepewne zwiastuny wiosny. Przyroda powoli wkracza w czas przedwiośnia.
 • Zostanie powołany zespół ds. Puszczy Białowieskiej
 • Zostanie powołany zespół ds. Puszczy Białowieskiej

  Istotne jest, by w Puszczy Białowieskiej wyważyć proporcję między czynną i bierną ochroną tego obszaru. W tej sprawie będziemy się starali znaleźć kompromis między stanowiskiem ekologów i...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl