Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Na ratunek cietrzewowi

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Na byłym poligonie „Muszaki” na Mazurach już po raz szósty zamieszkało kilkadziesiąt...

Na byłym poligonie „Muszaki” na Mazurach już po raz szósty zamieszkało kilkadziesiąt młodych cietrzewi. To efekt projektu, który prowadzą Lasy Państwowe, by uratować ten zagrożony wyginięciem gatunek.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Od 2012 r. Nadleśnictwo Jedwabno prowadzi działania mające na celu przywrócenie do środowiska pięknego i ginącego kuraka leśnego, jakim jest cietrzew.
 
To już szósty raz, kiedy stawiamy czoła wyzwaniom i problemom związanym z reintrodukcją, czyli wsiedlaniem ptaków. Cietrzew to gatunek niezwykle delikatny, dlatego też zarówno w czasie jego hodowli jak i wsiedlania należy, jak najbardziej ograniczyć czynniki stresowe oraz stosować odpowiednią, dopasowaną dietę. Metoda "Born to be free" opiera się na stałym kontakcie młodych z matką w wolierze.  Dzięki otwartym drzwiczkom młode ptaki same decydują, jak długo pozostają w kontakcie z matką, która stale przebywa w wolierze. Specjalnie przygotowana powierzchnia daje młodocianym osobnikom możliwość przystosowania się do otoczenia i samodzielnego zdobywania pokarmu, jednocześnie przy zwiększonym bezpieczeństwie i opiece, jakie znajdują na powierzchni adaptacyjnej. Przez najbliższy czas ptaki będą zdobywać umiejętności i nabywać cechy ptaków żyjących na wolności, aby w przyszłości poradzić sobie po uprzątnięciu "rodzinnej" woliery.
 
W celu inwentaryzacji ptaki zostały zaobrączkowane przez ornitologa. Są też pod stałą opieką lekarza weterynarii. Część ptaków zostanie także wyposażona w nadajniki GPS, które umożliwią śledzenie ich losów. Projekt "Czynna ochrona cietrzewia na gruntach w zarządzie Lasów Państwowych w Polsce" realizowany będzie do końca 2022 r. również przez inne nadleśnictwa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych – Szczytno i Spychowo. Mamy nadzieję, że zdobyte dotychczas doświadczenia i rozszerzenie formy projektu przyniesie nam wymierne efekty i pozwoli na stałe przywrócić cietrzewia na Mazury.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Mazurskie Agro Show Ostróda 2018
 • Mazurskie Agro Show Ostróda 2018

  Zakończyła się czwarta edycja Wystawy Maszyn Rolniczych MAZURSKIE AGRO SHOW OSTRÓDA. Impreza podobnie jak przed rokiem zgromadziła tłumy rolników z regionu północno-wschodniej Polski. Wystawa...
 • Na pomoc kuropatwom
 • Na pomoc kuropatwom

  Leśnicy z Nadleśnictwa Konstantynowo (RDLP w Poznaniu) zaledwie kilka dni temu wypuścili aż 1120 kuropatw. Od lat leśnicy prowadzą czynną ochronę tego gatunku.
 • Na ratunek cietrzewowi
 • Na ratunek cietrzewowi

  Na byłym poligonie „Muszaki” na Mazurach już po raz szósty zamieszkało kilkadziesiąt młodych cietrzewi. To efekt projektu, który prowadzą Lasy Państwowe, by uratować ten zagrożony...
 • Wspólne liczenie cietrzewi
 • Wspólne liczenie cietrzewi

  Białostockie Nadleśnictwo Drygały policzyło cietrzewie. Ptaki obserwowano na terenie Natura 2000 OSO „Ostoja Poligon Orzysz”.
 • Mazurskie Agro Show Ostróda 2017 - relacja z targów
 • Mazurskie Agro Show Ostróda 2017 - relacja z targów

  Trzecia już, tegoroczna edycja Wystawy Maszyn Rolniczych MAZURSKIE AGRO SHOW OSTRÓDA 2017 oficjalnie otworzyła sezon targowo-rolniczy na terenie całego kraju. Impreza ta, stanowi jedno z...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl