| Autor: redakcja1

Na ratunek cietrzewowi

Na byłym poligonie „Muszaki” na Mazurach już po raz szósty zamieszkało kilkadziesiąt młodych cietrzewi. To efekt projektu, który prowadzą Lasy Państwowe, by uratować ten zagrożony wyginięciem gatunek.

Na ratunek cietrzewowi
Od 2012 r. Nadleśnictwo Jedwabno prowadzi działania mające na celu przywrócenie do środowiska pięknego i ginącego kuraka leśnego, jakim jest cietrzew.
 
To już szósty raz, kiedy stawiamy czoła wyzwaniom i problemom związanym z reintrodukcją, czyli wsiedlaniem ptaków. Cietrzew to gatunek niezwykle delikatny, dlatego też zarówno w czasie jego hodowli jak i wsiedlania należy, jak najbardziej ograniczyć czynniki stresowe oraz stosować odpowiednią, dopasowaną dietę. Metoda "Born to be free" opiera się na stałym kontakcie młodych z matką w wolierze.  Dzięki otwartym drzwiczkom młode ptaki same decydują, jak długo pozostają w kontakcie z matką, która stale przebywa w wolierze. Specjalnie przygotowana powierzchnia daje młodocianym osobnikom możliwość przystosowania się do otoczenia i samodzielnego zdobywania pokarmu, jednocześnie przy zwiększonym bezpieczeństwie i opiece, jakie znajdują na powierzchni adaptacyjnej. Przez najbliższy czas ptaki będą zdobywać umiejętności i nabywać cechy ptaków żyjących na wolności, aby w przyszłości poradzić sobie po uprzątnięciu "rodzinnej" woliery.
 
W celu inwentaryzacji ptaki zostały zaobrączkowane przez ornitologa. Są też pod stałą opieką lekarza weterynarii. Część ptaków zostanie także wyposażona w nadajniki GPS, które umożliwią śledzenie ich losów. Projekt "Czynna ochrona cietrzewia na gruntach w zarządzie Lasów Państwowych w Polsce" realizowany będzie do końca 2022 r. również przez inne nadleśnictwa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych – Szczytno i Spychowo. Mamy nadzieję, że zdobyte dotychczas doświadczenia i rozszerzenie formy projektu przyniesie nam wymierne efekty i pozwoli na stałe przywrócić cietrzewia na Mazury.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!