Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Leśnicy próbują uratować najrzadszy grzyb w Polsce

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Leśnicy z Nadleśnictwa Strzałowo próbują uratować bardzo rzadki gatunek grzyba - miękusza...

Leśnicy z Nadleśnictwa Strzałowo próbują uratować bardzo rzadki gatunek grzyba - miękusza szafranowego. W Polsce stwierdzono zaledwie trzy stanowiska, gdzie występuje ten grzyb.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Miękusz szafranowy

Na terenie Nadleśnictwa Strzałowo miękusza szafranowego (Hapalopilus croceus (Pers.) Donk) zauważono dwa lata temu (we wrześniu 2013 r.). Stanowisko tego gatunku jest zlokalizowane na bardzo starym pniaku po ściętym dębie. W chwili obecnej pniak ten jest już bardzo mocno posunięty w rozkładzie i prawdopodobnie za kilka lat stanowisko to przestanie istnieć. W promieniu do 500 m od opisywanego miejsca, mimo istnienia dogodnych warunków, m.in. martwych i zamierających dębów, nie stwierdzono kolejnych owocników miękusza.
 
Leśnicy co kilka miesięcy kontrolują stanowisko. W tym roku zauważyli na tym samym pniaku trzy owocniki. Niestety tylko jeden z nich był cały, dwa pozostałe zostały całkowicie lub częściowo zniszczone.
 
Pniak, na którym rośnie ten bardzo rzadki grzyb znajduje się w widocznym miejscu, tuż przy leśnej drodze. Grzybnie mógł zniszczyć przypadkowy grzybiarz, bądź pasjonat-kolekcjoner, których w Polsce jest coraz więcej.
 
Leśnicy chcą pobrać niewielkie fragmenty drewna z grzybnią miękusza szafranowego i zainfekować nią martwe pnie i kłody dębowe na terenie nadleśnictwa. Obecnie czekają na uzyskanie zgody z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
 
Jak zapewniają pracownicy nadleśnictwa wielkość pobranych do zainfekowania fragmentów rozkładającego się drewna, w których występuje grzybnia miękusza szafranowego, będzie minimalna i nie będzie miała negatywnego wpływu na całego osobnika grzyba jakim jest jego grzybnia wraz z owocnikami. Ponadto każda grzybnia bardzo łatwo się regeneruje, a objętość grzybni wraz z zasiedlonym drewnem akurat tego osobnika można szacować na ponad 1 m3.
 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +2 pkt. razem głosów: 2

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl